Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Message do wszystkich - jak?  (Przeczytany 10372 razy)

SP7FOY

• *
Message do wszystkich - jak?
« dnia: Grudzień 22, 2005, 17:53:11 LOC »

Witam.

Czy jest możliwość wysłania wiadomości do wszystkich, ale na ograniczonym obszarze? Bo nie chciałbym wysłać czegoś za bardzo w świat.
Jeśli tak to jak to zrobić? Jak ograniczyć zasięg?

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2005, 18:56:57 LOC »

Można wysyłać msg jako biuletyn, czyli zamiast adresata wpisać BLN0 lub BLN z inną cyfrą. Odbiorą go wszyscy radiowo, natomiast via APRS-IS tylko ci, którzy tak mają skonfigurowane filtry. A z IGate'ów w świecie wyjdzie tylko sporadycznie, bo zwykle są tak skonfigurowane, że ich nie wysyłają.
Jakiś czas temu proponowałem, aby IGate'y w Polsce wysyłały na RF wszystko, co ma adres przeznaczenia CQSP, ale chyba pozostało bez entuzjazmu. Chodzi tu o adres przeznaczenia ramki packetowej, nie o adresata wiadomości. Czyli
SP3LYR-4>APO20,qAC,SP3LYR-4::BLN0 :Merry Christmas!
Adres przeznaczenia dla ramki jest w przykładzie APO20, adresat msg APRS to BLN0.
Dla postulowanego CQSP byłoby:
SP3LYR-4>CQSP,qAC,SP3LYR-4::BLN0 :Merry Christmas!
73
Andrzej SP3LYR

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2005, 21:11:03 LOC »

Cytat: "SP3LYR"
Można wysyłać msg jako biuletyn, czyli zamiast adresata wpisać BLN0 lub BLN z inną cyfrą. Odbiorą go wszyscy radiowo, natomiast via APRS-IS tylko ci, którzy tak mają skonfigurowane filtry. A z IGate'ów w świecie wyjdzie tylko sporadycznie, bo zwykle są tak skonfigurowane, że ich nie wysyłają.

Czyli nie mam się czym przejmować i mogę tak słać.

Cytat: "SP3LYR"

Dla postulowanego CQSP byłoby:
SP3LYR-4>CQSP,qAC,SP3LYR-4::BLN0 :Merry Christmas!

Jasnowidz jakiś? ;)
Skąd wiedziałeś co chciałem wysłać?
O BLN pamiętałem, chociaż o tych cyfrach to już nie.
Ale bałem się, że jak w Warszawie to puszczę to na pół świata pójdzie i będę mógł o stwojej głupocie poczytać na innych (zagranicznych) forach.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2005, 22:31:24 LOC »

Jednak odstępy czasowe powinny być z umiarem. W takim przypadku wydaje się, że co dwie godziny będzie dosyć. Tylko z pamięci nie powiem, czy UI-View ma możliwość określenia odstępów w ponawianiu emisji biuletynów, coś mi się zdaje, że ma jakiś stały czas.
73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2005, 00:26:37 LOC »

Wg pomocy w UI-View dla biuletynów i dla komunikatów jest zastosowany algorytm wygasania. Biuletyn ponawiany jest po 2, 5, 10, 20 minutach i dalej wysyłany co 20 minut aż go nie wykasujemy z naszej listy. Komunikat ponawiany jest po 2, 5, 10, 20, 30, 60 minutach i dalej wysyłany co 60 minut aż go nie wykasujemy z naszej listy.
Biuletyn zaadresowany jest BLN0 (lub kolejna cyfra), komunikat zaadresowany jest BLN.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
Odp: Message do wszystkich - jak?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2012, 19:00:22 LOC »

Andrzeju

A jak myślisz bo ten twój postulat z przed 7 lat uważam za istotny. Ja na Ui-view mam wpisane CQSP=DEST. No i tu jest pytanie czy to poprawnie jest. Bo nie jestem do końca pewien. Na APRSIS32 jak wysyłam MSG jako BLN to pisze, że do BLN lub BLN0 i śle. Jednak wcale nie mam pewności, że to jest prawidłowo. Ui-view tego nie przesyła do RF chociaż mam wpisane Igate.ini właśnie taką konfigurację jak powyżej. Pozostaje również kwestia choćby również urządzeni WX3in bo tu też może jest potrzebna jakaś oddzielna konfiguracja. Może to odgrzewany temat ale wydaje mi się ważny i praktyczny... ;)
73 !
Paweł - SQ5BLK

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2012, 20:32:15 LOC »

CQSP jest jednym z ogólnych adresów przeznaczenia, najczęściej AP*, ale nie tylko http://www.aprs.pl/adres.htm#ogolne
Natomiast wiadomości w APRS, czy to do indywidualnej stacji, czy biuletyny, komunikaty etc. mają oprócz ogólnego adresu, jak wyżej wspomniany, adresata wiadomości, widocznego na początku pola informacji. Pole informacji zawierające wiadomość rozpoczyna się od identyfikatora danych : (dwukropek), po nim jest adresat, czyli znak stacji, jeśli indywidualny, lub BLN.... jeśli jest to biuletyn lub komunikat.
Dwie przykładowe ramki, pierwsza z biuletynem, druga z wiadomością do konkretnej stacji (SQ6VY):

SP3LYR>APWW09::BLN1     :X Jubileuszowa Tama APRS 2czerwca2012 aprs.pl/tama12.htm
SQ3XZ-7>APK003::SQ6VY    :czesc 73!{20

Konfiguracja IGate'a jako CQSP=DEST powoduje, że retransmitowane będą wszystkie ramki mające ogólny adres przeznaczenia CQSP, niezależnie od tego, co znajduje się w polu informacji, czy będą to wiadomości, czy beacony pozycji, czy status, czy cokolwiek innego.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2012, 20:39:09 LOC »

W między czasie zglebiłem tę wiedzę. Jednak nie wiem dlaczego w moim przypadku chociaż ten zapis wprowadziłem do ustawień bramki nie zaobserwowałem aby jakiś komunikat typu BLN przez tę bramkę był retransmitowany. Nie wiem do końca od czego jest to jeszcze uzależnione.
73 !
Paweł - SQ5BLK

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2012, 07:19:27 LOC »

Wszystko się zgadza, bo biuletyny są wysyłane z ogólnym adresem przeznaczenia jak wszystkie inne ramki w programie, np. gdy w UI-View wpisujemy Unproto address jako APRS,WIDE2-2 to on automatycznie zamienia APRS na APU25N informujące o rodzaju i wersji programu, w APRSIS32 standardowo adres przeznaczenia będzie APWW09. Ale możemy w UI-View wpisać Unproto address jako CQSP,WIDE2-2 i wówczas program go nie zamienia, a w APRSIS32 możemy wykorzystać opcję konfiguracyjną AltNet i tam wpisać CQSP. Zresztą wpisałem tak przed chwilą dla SP3LYR-3 pracującego z APRSIS32 i wysyłam biuletyn testowy z adresem packetowym CQSP oraz adresatem wiadomości BLN0

SP3LYR-3>CQSP,SP1-1::BLN0     :test

Paweł, zobacz, czy wychodzą one na twoim IGate na RF. Ścieżkę wpisałem jednostopniową, aby radiowo nie dochodziła do Twojej stacji.
Beacon też ma ogólny adres jako CQSP, więc powinien być retransmitowany na RF.

SP3LYR-3>CQSP,WIDE2-2:=5224.78N/01653.50ElPHG3280 Andrzej

W każdym TNC, gdzie całkowicie manualnie formuje się beacony, też można konfigurować dowolny adres przeznaczenia. Tu prośba do Krzyśka i Przemka od wx3in1, aby też dać taką możliwość posłużenia się innym 'destination', jak tylko APNW01 oraz BEACON.
73
Andrzej SP3LYR

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2012, 08:14:14 LOC »

Tu prośba do Krzyśka i Przemka od wx3in1, aby też dać taką możliwość posłużenia się innym 'destination', jak tylko APNW01 oraz BEACON.

To oczywiście przydałoby się, ale jeśli chcemy "rozkręcić" biuletyny w SP to obawiam się, że m.in. z powodu rosnącej popularności WX3in1 i jego obecnych ograniczeń konfiguracyjnych może to być trudne do wprowadzenia.

Od kilku miesięcy stale monitoruję to co wysyła na radio moje WX3in1 (stąd wiem jakie chece wyrabia z MSG) i NIGDY nie zobaczyłem żadnego biuletynu.

Problem pewnie leży w braku możliwości wysyłania z WX3in1 do serwera stringu konfiguracyjnego zdefiniowanego przez użytkownika.
Wobec tego serwer nie podsyła takiej bramce biuletynu do emisja via RF - taką mam przynajmniej spiskową teorię.  :D

Może dałoby się przy kolejnej aktualizacji zrobić tak, aby wszystkie WX3in1 odbierały z serwera i wysyłały radiem biuletyny z adresem CQSP.
Wtedy droga do rozpowszechnienia się u nas "okólników" byłaby łatwiejsza.

Pewnie i na serwerach należało by lekko udoskonalić konfigurację, ale tu powinno być łatwiej, bo aż tak dużo ich w Polsce nie mamy.

Jeszcze jeden pomysł wpadł mi do głowy, aczkolwiek nie wiem jak to się ma z założeniami systemu.
CQSP leci na cały kraj, ale jeśli zamiast tego wysyłający wpisałby np. CQSP5 to biuletyn byłby dosyłany tylko do bramek w piątym okręgu.
Czyli taki biuletyn okręgowy.

Skoro WX3in1 już musi "myśleć" za użytkownika to jako dane do stringu wysyłanego do serwera mogło by pobierać sobie 3 znak (czyli cyfrę) z pola CAllsign.
Zaraz mi się pewnie dostanie za głupie pomysły, ale co mi tam - pomarzyć dobra rzecz.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2012, 08:41:15 LOC wysłana przez SP5RZP »

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2012, 10:55:49 LOC »

Musi być coś jeszcze w ustawieniach samego UI-view. Chyba, że kolejność w I-gate.ini ma znaczenie. U mnie wpis CQSP=DEST jest jako ostatni. Może należy przesunąć go na górę żeby był jako pierwszy. Spróbuje to przetestować. Bo jeżeli nie to nie bardzo wiem do czego mógłbym się jeszcze przyczepić.

Sprawdziłem i twój TEST nie przeszedł przez moją bramkę. Sprawdzałem tak około 6:00 rano. Tak jak napisałeś odpowiedź na mojego posta.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2012, 10:57:25 LOC wysłana przez SQ5BLK »
73 !
Paweł - SQ5BLK

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2012, 23:55:17 LOC »

I nie wiem co jest przyczyna że te Biuletyny nie śmigają. Co gorsze nikt ich nie wysyła w okolicach Warszawy. Do RF nie dolatują. Może ktoś ma jakieś pomysły ??? :-[
73 !
Paweł - SQ5BLK