Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: OpenTracker - reaktywacja (długie)  (Przeczytany 10413 razy)

SP1RV/4

• PG APRS
  • *
OpenTracker - reaktywacja (długie)
« dnia: Styczeń 13, 2006, 12:27:22 LOC »

Witam,

Kilka OpenTracker'ów pracuje już od dłuższego czasu w SP, na razie chyba tylko w SP4. Dostaję sporo pytań na temat OpenTracker'a, nie mam zbyt wiele wolnego czasu, więc postaram się tu odpowiedzieć na najczęstsze. Z góry przepraszam za chaos.
Zapewne każdemu narzucają się porównania OT z TT. Myślę, że należy OT i TT traktować jako dwa różne urządzenia, ich cechą wspólną jest podstawowe zastosowanie - jako trackera mobilowego. W takim przypadku bezdyskusyjna jest latwość, z jaką można w SP zbudować samodzielnie TinyTrack'a w wersji 1. Z kolei różnorakie funkcje OpenTracker'a pozwalaja na zaliczenie go do innej grupy urządzeń. Istotnym może też być fakt dostępności pełnej dokumentacji projektu OpenTracker, w tym kodu źródłowego programu. Szczegóły na http://n1vg.net/opentracker/

Podstawowe tryby pracy OT w zależności od rodzaju oprogramowania i jego konfiguracji:
1. Tracker mobilowy współpracujący z odbiornikiem GPS. Tu Smart Beaconing, format skompresowany, obsługa ramek $GPGGA i $GPGLL itd.
2. Stacja stała bez GPS, wysyłająca beacony np. z domowego qth, współrzędne wpisane na stałe.
3. Stacja telemetryczna - wysyła ramkę w formacie telemetrycznym. Standardowo OpenTracker dokonuje pomiaru napięcia zasilania oraz temperatury (LM335 na płytce). Ma jeszcze jedno wejście analogowe do wykorzystania (0-5V -> 0-255). W trybie telemetrycznym można zrezygnować z pomiarów standardowych i wykorzystać trzy przetworniki do dowolnych pomiarów a ich wyniki obrabiać już po stronie odbiorczej. Temat świetnie opisuje Andrzej SP3LYR na stronie http://www.aprs.pl/telemetria.htm/ Scott N1VG na potrzeby testów przygotował prosty interfejs obrazujący 3 parametry z danych telemetrycznych: http://www.argentdata.com/dashboard.php?call=sp1rv-9
4. Stacja pogodowa - OT obsługuje stację pogodową 1-wire wysyłając ramkę w fomacie WX
5. Stacja pogodowa "dla ubogich" - bez dodatkowych urządzeń OT dokonuje pomiaru temperatury i wysyła ramkę w formacie WX.

Raz zaprogramowany procesor nie wymaga wyjmowania go z układu w celu zmiany oprogramowania. Wszelka aktualizacja oprogramowania, zmiana rodzaju oprogramowania i konfiguracja odbywa się w układzie przez port szeregowy.

W trybie standardowym OT posiada dwa profile konfiguracyjne. Można je przełączać ręcznie (przełącznik) lub automatycznie – sumą lub iloczynem logicznym zdarzeń związanych z przekroczeniem ustawionych wartości progowych parametrów takich jak: prędkość, wysokość, temperatura, napięcie. Można w ten sposób np. ustawić sobie inną treść beaconu powyżej określonej prędkości albo np. skrócić ścieżkę powyżej określonej wysokości (balony).
Osobiście używam dwu profili przełączanych prędkością – podczas jazdy SmartBeaconing i współrzędne niekompresowane, na postoju ramki telemetryczne ze stałym interwałem, współrzędne kompresowane.

Licznik impulsów – OT zlicza impulsy na wejściu IRQ i wysyła zliczoną wartość w ramce telemetrycznej lub standardowej. Bufor może być zerowany automatycznie przy nadawaniu lub po przekroczeniu wartości 255. Można to wejście wykorzystać też jako „wymuszacz”, OT wyśle ramkę bezpośrednio po naciśnięciu przycisku.

Dla oszczędnych przewidziano opcję Power Control. OT przed wysłaniem ramki zmieni stan wyjścia, przez które można sterować zasilaniem TRX’a. W ten sposób radio nie będzie zasilane stale, co może być istotne ze względów energetycznych np. w Maluchu zaparkowanym na noc z załączonym APRSem ;-) Ponadto można ustawić wartość napięcia, poniżej której OT nie będzie nadawał.

Dla budowniczych
Mikrokontroler Freescale (Motorola) MC68HC908KX8 jest już dostępny coraz łatwiej w handlu albo jako próbki od producenta. W dalszym ciągu jest jednak mało popularny z punktu widzenia możliwości zaprogramowania. Układ „z fabryki” wymaga zaprogramowania bootloadera, który później da możliwości programowania przez port szeregowy. Przykładowe opisy programatorów: http://eckhard-gosch.de/controller/mon08.htm  http://www.hc08.net/projects/pgmr.html
Rezonator 29,4912MHz też w SP raczej należy do rzadkości, trzeba też zwrócić uwagę aby pracował na częstotliwości podstawowej (FUND) a nie owertonie (3RD). Kod OT jest dostępny, były też próby chyba w Ameryce Płd. dostosowania firmware’u do innego rezonatora, nie wiem z jakim skutkiem.
Po wymianie stabilizatora 7805 na większy można zasilać odbiornik GPS. Można również wyjście TTL odbiornika GPS dołączyć bezpośrednio do procesora, przetestowane z Trimble SV6, u-Blox MS1E, Axiom Swift B2, Rikaline 6010-X5 i innymi „myszkami”.

Aktualnie znane mi OpenTracker’y aktywne w SP:
SP4CMW-9 – praca mobilowa ze SmartBeaconing
SQ4BJA-9 - praca mobilowa ze SmartBeaconing
SP1RV-9 - praca mobilowa ze SmartBeaconing podczas jazdy, ramki telemetryczne na postoju
SP1RV-5 – stacja pogodowa „dla ubogich” http://www.findu.com/cgi-bin/wxpage.cgi?call=SP1RV-5&units=metric&last=240

Raz jeszcze przepraszam za chaos i pozdrawiam.

73 de Grzegorz SP1RV/4

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2006, 14:02:58 LOC »

Grzegorz, Open Tracker współpracuje również ze stacją pogodową PeetBrosa (Ultimeter), sprawdzałem i działa. Pracuje również jako tracker, czy stały beacon z 300 bps dla KFów. Sprawdzałem, i też działa całkiem nieźle.
Natomiast kompresja beaconu pozycji jest w zwykłej kompresji (tylko pole informacji) w przeciwieństwie do TinyTraka, który posługuje się kompresją Mic-E (kompresja obejmuje adres przeznaczenia, adres digi i pole informacji)
73
Andrzej SP3LYR

SP7CHS

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2006, 14:28:21 LOC »

Open Tracker współpracuje również ze stacją pogodową PeetBrosa (Ultimeter),  

Andrzej,

z PeetBros'em pracuje w formacie logowania danych ?

73 Adam SP7CHS

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2006, 18:49:20 LOC »

Porobiłem właśnie kilka prób (AB9FX-2) i Open Tracker pracuje wprawdzie z Ultimetrem w formacie danych "DATA LOGGING MODE" wg  http://www.peetbros.com/HTML_Pages/faqs.htm#Q6 ale nie ma wówczas porywów wiatru (g...). Bardziej stosowny jest format danych COMPLETE RECORD MODE. Choć i tak nie do końca mnie satysfakcjonuje obróbka danych o opadach, co oczywiście nie ma znaczenia, gdy nie mamy takiego czujnika.
Open Tracker podaje tylko opady P... czyli dnia dzisiejszego i opady r... czyli opady z ostatniej godziny, natomiast pomija opady p... a więc opady z ostatnich 24h.
Dla stacji SP3LYR używam z Ultimetrem WX Traka, czyli odmiany pogodowej TinyTraka. Podaje on wszystkie opady r...p...P... ale oblicza je nie do końca zgodnie ze standardami APRS. Standardy przewidują, że r... powinno być ilością opadów z ostatniej godziny jako przesuwające się okno ostatnich 60 minut, WX Trak podaje opady w ostatniej pełnej godzinie, a więc jeśli teraz jest 15:ab, to podaje, co było pomiędzy 14:00 a 15:00, a nie co było między 14:ab a 15:ab. Natomiast p... powinno być ilością opadów z ostatnich 24h jako przesuwające się okno 24h, WX Trak podaje opady z poprzedniej doby od północy do północy.
Open Tracker podaje P... wg danych przychodzących z Ultimetra, więc z tą wartością nie ma problemu, ale r... wydaje się, że też będzie podawał, jak WX Trak, bo właśnie za oknem pada, a r... nie przybywa, pewnie przybędzie o pełnej godzinie.
Skoro juz mowa o różnych problemach z formatem pogodowym APRS, to najbardziej bliski jest Weather Display, którego używam obecnie z UI-View jako AB9FX. Do perfekcji formatowej doszedł też Radek SQ2FOA w swoim konwerterze, ale niestety projekt gdzieś mi utknął w testach na interfejsie RS232. U Radka jest komunikacja, u mnie nie ma, może przy nadmiarze wolnego czasu uda się doprowadzić sprawę do końca.
73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2006, 19:52:59 LOC »

Open Tracker niestety nie podaje r... Minęła pełna godzina, dalej pada za oknem a tu dalej zero. Czyli tylko, opady dnia dzisiejszego, które są zawarte w strumieniu danych z Ultimetra są dalej wysyłane.
W WX Traku następuje zliczanie opadów, czyli po załączeniu zasilania wszystkie wartości opadów są na zero, dopiero wraz z padającym deszczem ich przybywa.
73
Andrzej SP3LYR

SP7LSM

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 14, 2006, 00:19:51 LOC »

A ja przy okazji zapytam jeszcze raz: czy ktoś ma możliwość zaprogramowania mi bootloadera do tego mikrokontrolera? Szymon SQ7BTI wpadł do mnie w grudniu z programatorem ale okazało się, że akurat wersji 908KX8 nie obsługuje  :cry:

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
Odp: OpenTracker - reaktywacja (długie)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:45:32 LOC »

Parę nudnych pytań:

Czy komuś udało się zaprogramować BOOTa w 68HC908KX8 ?
Który dokładnie wsad jest BOOTem?
Mam już zainstalowany program ICS08 od http://www.pemicro.com/ i zastanawiam się co dalej.
Do programowania użyję kwarcu 7,3728 MHz bo taki mam.
Gdzie nabyć kwarc 29.4912MHz do właściwej pracy OT?

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP1RV/4

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:57:58 LOC »

Krzyś,

Bootloader chyba jest gdzieś schowany, więc przesłałem Ci mailem. Kwarc najpewniej dostaniesz od Scotta N1VG przesyłając mu kartę QSL lub pocztówkę ;)
Można też poszukać u lokalnych sprzedawców pamiętając, że musi być to FUND a nie 3RD.

73 de Grzegorz

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2008, 22:39:50 LOC »

TNX Greg.
Będę ćwiczył w rzadkich lukach czasowych.
Jak się uda wkleję szotskriny i opis dla innych potencjalnych męczenników OT.

Porcja nudnej nudy:
Tego BOOTa trza jakoś extra wpisywać?
Ma swoje lokum w przestrzeni adresowej procka?
Nikt w SP nie ugryzł OT werszyn MK1 poza kupieniem za magiczne dolary?

(dobra - wiem że można poczytać o tym na jakiejś grupie w języku obcym ale po wolskiemu=leniwemu liczę na gotowca po Naszemu :D  )

Krzysiek QRV > 145,250/438.850