Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Ładowanie akumulatora w TH-D7  (Przeczytany 8737 razy)

sp5xsc

• PG APRS
  • *
    • http://sp5xsc.jar.pl
Ładowanie akumulatora w TH-D7
« dnia: Maj 23, 2006, 22:42:26 LOC »

Szukam sposobu jak szybko naładować akumulator w TH-D7 nie kupujac 'szybkiej ładowarki stołowej'.

Ładując przez gniazdo wbudowane w radiotelefon prąd jest ograniczany (i słusznie) do kilkudziesieciu mA.

Czy ktoś wie jak można naładować akumulator (nie wazne czy PB-38 [6V] vzy PB-39 [9.6V]) podłączając sie do styków na tylnej obudowie akumulatora? Nie znalazłem nigdzie schematu układu, który jest wewnątrz akumulatora więc nie wiem co ze stykiem 'T' - zapewne od pomiaru temperatury akumulatora :(

Przyznam sie, że czekanie 24H az mi sie naładuje PB-39 w wersji 1100mAh doprowadza mnie do furii. PB-39 w mojej wersji posiada dodatkowe gniazdo ładowania na tylnej ściance. Nie wiem co strzeliło producentowi do głowy aby podłączyc je w odwrotnej polaryzacji, hihihi (+ na obudowie)?

Będę wdzieczny za jakieś podpowiedzi i to najlepiej przed Tamą.

Rozwiązaniem chyba najlepszym był by battery pack na 4 lub 6 akumulatorkow AA ale takowego nie osiadam a podejrzewam, że jego cena u dealera w Bytomiu była by kosmicznie wysoka w porównaniu do cen w US.
W przypadku AA problem znika bo akumulatorki mozna naładowac w dowolnej ładowarce z deltaU w ciagu max. 2 godzin. A moze ktorys z kolegow posiada taki pojemnik na zbyciu i bedzie na Tamie?
dam SP5XSC

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2006, 09:19:19 LOC »

Proponuję zrobić proste źródło prądowe np. na LM317 (scalak + rezystor)
i ładować accu prądem np. 0,25C pilnując oczywiście czasu.
Albo wygodniej i równie prosto wykorzystać układ U2403 (8 pinów).
Ma w sobie takie źródło oraz timer z sygnalizacją końca ładowania.
Całkiem eleganckie rozwiązanie to już U2407 - pełna kontrola charakterystki ładowania z kontrolą temperatury.

Nowe packi BT-9 trafiają się na alledrogo po ok 100pln.
=======
BT-11 oczywiście :D

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2006, 10:43:43 LOC »

Dla TH-D7 powinien być BT-11, wersja BT-9 była dla TH-79 itp.
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
Re: Ładowanie akumulatora w TH-D7
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2006, 17:03:07 LOC »

Szukam sposobu jak szybko naładować akumulator w TH-D7 nie kupujac 'szybkiej ładowarki stołowej

aku 6V posiada poliswitch który należy zewrzeć. kiedys robiliśmy z kolegami rentgena tej baterii aby całej nie skatowac w poszukiwaniu poliswitcha. znajduje sie on w górnej części baterii. należy ostrożnie nożem wyciąc prostokąt pomiędzy zaczepami z tyłu baterii w górnej częsci. prostokąt ma byc ograniczony płaską powierzchnia mozliwą do wycięcia. po wykonaniu dziury nalezy uważnie wydłubac metalowy poliswitch i zewrzeć obie końcówki. ja to robiłem lutownica - lutowałem blaszki. w ten sposób możesz szybko ładowac baterię. uważaj tylko aby jej nie zagotować. brak poliswitch podowuje brak wyłącznika reagującego na ciepło. tak zmodyfikowane baterii wykonaliśmy w klubie kilka.

aku 9,6V można łądować "grubszym " pradem. nalezy wykonac ładowarkę z ogranicznikiem prądu. najlepeij na lm317. prąd max wynosi około 160-200mA

powodzenia.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2006, 21:19:07 LOC »

Ten poliswitch zabezpiecza accu od strony terminala ładowania czy od strony radia ? Czy oba na raz?

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2006, 22:07:47 LOC »

Cytat: sq6ade
Ten poliswitch zabezpiecza accu od strony terminala ładowania czy od strony radia ? Czy oba na raz?

on jest pośrodku packa, zabezpiecz z obu stron

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2006, 23:51:29 LOC »

Więc maksymalny prąd ładowania może być  taki jak prąd pobierany przy nadawaniu na dużej mocy z tego accu. Lub nawet nieco wyższy.
Powodzenia! :D

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 26, 2006, 08:04:38 LOC »

Cytat: "sq6ade"
Więc maksymalny prąd ładowania może być  taki jak prąd pobierany przy nadawaniu na dużej mocy z tego accu. Lub nawet nieco wyższy.

Przy impulsowym ładowaniu może być sporo wyższy.
Tylko czy nie szkoda akumulatora?
Trochę przyśpieszyć to rozumiem, ale takie bardzo szybkie to już warto się zastanowić.

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 26, 2006, 10:35:44 LOC »

Tylko czy nie szkoda akumulatora?
Trochę przyśpieszyć to rozumiem, ale takie bardzo szybkie to już warto się zastanowić.

impulsowe łądowanie jest poważnie zdrowsze niz pradem stały. mam w domu procesorowa ładowarke do aku która kupiłem z 7 lat temu, kosztowała mnie majątek, ponad 300 marek. ładuje ona impulsami o dośc duzym natęzeniu, potem na krótko rozładowuje i zwiera aku. i tak w kółko. pozwala to na wyciągniecie naprawde duzych pojemności. nieraz udało mi się wycisnąc więcej niz podawał producent. np. aku 1800mAh ładowałem do 1950mAh. Ładowarka ma wyświetlacz który pokazuje ile prądy załadowała i pobrała w trakcie opcji rozładowania. Jedynym mankamentem takiego ładowania jest podniesienie temperatury co może lekko zdeformować obudowe packa akumulatorów. Dlatego nalezy uważać podczas takiego ładowania. można zmiejszyc prąd aby aku nie rozgrzewał się tak mocno.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2006, 22:40:50 LOC »

Cytat: SP7FOY
Cytat: sq6ade

Kenwood zapewnwe wstawił odpowiedniego polisłicza skoro sam robi rapid-ładowarki do swoich accu. Ale też proponuję zachować umiar i nie ładować prądem większym od 1C.

sp5xsc

• PG APRS
  • *
    • http://sp5xsc.jar.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 31, 2006, 23:41:31 LOC »

Już mam problem z ładowaniem TH-D7 rozwiazany. Kolega SQ1BHQ odstapil mi BT-11 wiec juz nie musze budowac super ładowarki bo wystarczy mi szybka ładowarka do akumulatorkow AA.
dam SP5XSC