Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Prosba do posiadaczy TM-D700  (Przeczytany 20341 razy)

sq6nex

• PG APRS
  • *
Prosba do posiadaczy TM-D700
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 30, 2006, 17:28:22 LOC »

Wersja TMD-700 (144.800) + LasseTrimble też pokazuje, że przy nadawaniu gubi sygnał GPS, po ok 4-5 sekundach wszystko wraca do normy.
Pozdrawiam

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 30, 2006, 22:24:33 LOC »

Sprawdziłem u mnie w domu na d700 wer. USA. Etrex - "żółtek" w mieszkaniu na parapecie odbierał 1 satelitę na słabym poziomie. Po dostrojeniu D700 na podane parametry sygnał GPS znika.

Po krótkiej analizie mam pewne podejrzenie.
Częstotliwość heterodyny "prawego okienka" dla częstotliwości 439.925
to 393.875. Czwarta harmoniczna to 1575.5MHz czyli wypada w paśmie GPS.

Zapewne prążek na 1575MHz wyłazi z d700 przez frontpanel z plastiku bo reszta radia jest metalowa. Przez antene raczej nie wyłazi o czym świadczą poprzednie posty.
Spróbójcie owinąć radio np. folią ALU i zrobić taki test.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 30, 2006, 22:34:04 LOC »

Sławek, Leszek i Krzysiek, wielkie dzieki za potwierdzenie problemu.. ..dziekiu Wam wiem, ze nie jest to odchylka mojego egzemparza Kenwooda TM-D700.

Co tu duzo gadac, lepiej jakby problemu nie bylo, ale jak on jest to dobrze o nim wiedziec.. ..ja mialem jakies przypuszczenia, ze cos sie dzieje, jak tylko zaczalem uzywac to radio. ..ale caly czas zwalalem wine na "tych z gory".

Reasumujac, to chyba nalezy uciekac z antena jak najdalej od radia, jak sie go uzywa w podobnej konfiguracji, bo innej metody chyba nie ma..

Jeszcze raz dzieki, 73!
Tomek

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2006, 22:45:56 LOC »

Jeszcze coś dopisałem do poprzedniego postu ale nie zdążyłem przed Tobą. A być może to wiele wyjaśnia.

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 01, 2006, 09:03:57 LOC »

Cytat: "sq6ade"
Zapewne prążek na 1575MHz wyłazi z d700 przez frontpanel z plastiku bo reszta radia jest metalowa. Przez antene raczej nie wyłazi o czym świadczą poprzednie posty.

Ja probowalem wsadzic radio w metalowa puszke, ktora podlaczalem do masy.. ..ale fakt, radio jest w metalowej obudowie, sprawia wrazenie dobrze zaekranowanego, wiec chyba nie powinno tak siac.
..z drugiej strony anteny GPSow pewnie tez sa czule, wiec odbieraja nawet niewielkie zaklocenia..

Sprobuje jeszcze zajac sie panelem..

Dzieki!
Tomek, 73!

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 01, 2006, 20:11:57 LOC »

Cytat: "sq6ade"

Panel chyba nie sieje. Zrobilem jeszcze jeden test.
Wyciagnalem panel na oryginalnym przewodzie z samochodu, polozylem go na dachu, a na panelu polozylem antene GPS. ..nie zauwazylem wplywu bliskosci anteny wzgledem panela na prace samego GPSa..
Anteną badalem rowniez przewody i kabel antenowy, rowniez nie zauwazylem problemu.
Przyklejenie anteny do radiotelefonu powoduje natychmiastowy zjazd sygnalu GPS do zera. ..oczywiscie przy ustawionej czestotliwsosci ok. 438.900 MHz.

Brak mi pomyslow, chyba trzeba sie nauczyc z tym zyc  :wink:

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 01, 2006, 21:32:58 LOC »

Nie chodziło o panel sterujący radiem tylko o plastikowy element samego radia w którym są umieszczone złącza. Ale jeśli już zamykałeś radio w metalowej puszcze i nie przyniosło to efektu to trudno. Trzeba zamknąć korpus radia głęboko w samochodzie jak inni koledzy :D

p.s.
Jeśli ktoś dysponuje skanerem pokrywającym pasmo GPS to można wybadać którędy wyłazi harmoniczna - wszak to czysta fala nośna o konkretnej częstotliwości.

SQ7BCZ

• PG APRS
  • *
Odp: Prosba do posiadaczy TM-D700
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2008, 20:59:47 LOC »

chcialem potwierdzic ze problem ktory był opisywany dla modelu D700  wystepuje rowniez dla D710  , uzywam w zestawie GPS-a  Garmin-Legend . pracujac na drugim vfo na 70 cm zdecydowanie GPS traci czułosc :( W terenie zabudowanym zdaza sie ze nawet glupieje na tyle ze pozycja skacze nagle o wiele kilometrow w inne miejsce :(

Rafał.
SQ7BCZ

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2008, 22:17:14 LOC »

Kenłud jak widać udoskonalił nowszy model tylko od strony programowej - radiówka kuleje nadal.

... ale może się mylę (Jako fan Kena trzymam kciuki za to :D ) ... może  te odbiorniki GPS są na tyle czułe a sygnał GPS na tyle słaby że heterodynka TRXa daje się we znaki niezależnie od modelu radia. Wystarczy ustawić na dowolnym klamocie na UHF (może i VHF)  częstotliwość RX taką aby po odjęciu (dodaniu) I p.cz. wielokrotność różnicy/sumy wypadała w paśmie GPS. Możecie popróbować z dowolnym odbiornikiem - nawet kuchennym radiem na UKF (np. Śnieżnik).

Na podobnej zasadzie działają "syfatory" pasma, których używają złodzieje wypasionych furek pseudozabezpieczonych monitoringiem GPS.

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 17, 2008, 20:44:09 LOC »

Witam kolegów. Ja natomiast mam również walczę z zakłóceniami GPS-u ale zgoła zupełnie innymi. Od nie  dawna mam citroena berlingo z silnikiem 1,6 HDI. Zainstalowałem w nim TM-D710 no i oczywiście odbiornik GPS z anteną na zewnątrz auta. Co się okazało, że gdy silnik pracuje GPS przestaje pozycjonować gdy silnik wyłączam GPS pozycjonuje. Żeby było ciekawiej GPS zaczyna pokazywać pozycję kiedy zaczynam nadawać i to nie ważne gdzie 2 m 70 cm. Przy dłuższych relacjach odbiornik zaczyna odbierać sygnał GPS. Czyli zupełnie inna sytuacja o której do tej pory pisaliście. Próby odkłócania zasilania montowania odbiornika na tyle auta zmiany ułożenia anteny nic nie dają. Zasilanie z oddzielnego źródła zasilania odbiornika GPS poprawiają sytuację na tyle, że momentami odbiornik nawet działa (ale nadal więcej nie działa jak działa). Z tego co zrobiłem rozeznanie to okazuje się, że w tych autach były już takie problemy ale nie znam jak można było temu zapobiec. Może ktoś z kolegów spotkał się takim problem i może poradził sobie z tym problemem.

Pozdrawiam

SQ5BLK
Paweł
73 !
Paweł - SQ5BLK

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 17, 2008, 21:40:30 LOC »

Paweł napisz jeszcze jaki masz ten GPS.Podejrzewam że jakąś "myszkę"
Proponuję zrobić jeszcze próbę z jakimś ręcznym GPS zasilanym z baterii.
(Czy jak podchodzisz do auta na uruchomionym silniku - sygnał GPS pogarsza się.)
Może tą metodą wysondujesz skąd pochodzą zakłócenia.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 03, 2014, 19:47:41 LOC »

Poziom harmonicznej przy prawym okienku nastawionym RX na ok 438.900 gdzie przypada
mniej więcej równa częstotliwość GPS. ok -70dBm. Maksimum sygnału w okolicach złącza mikrofonu radia przy plastikowej części obudowy :