Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Kenwood TH-D7E  (Przeczytany 24292 razy)

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
Kenwood TH-D7E
« dnia: Lipiec 28, 2004, 12:50:49 LOC »

Witam.
Czy ktoś może używa tego radyjka ? Zanoszę się z zamiarem zakupu. Chodzi mi opinie użytkowników głównie pod kontem APRS.

Pozdrawiam

----------------------------------------------------------------------------------
FT-470 dostępny na SR1S 145.775, SR1K 145.700 sq1bhq@poczta.onet.pl

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2004, 16:27:08 LOC »

Jako ręczna stacja APRS, nie ma lepszego. Do samochodu polecałbym większego brata: TM-D700.
Jeśli kupować ręczne, to TH-D7E(G) lub TH-D7A(G). Pierwotna wersja została udoskonalona również co do funkcji APRS i od kilku już lat na rynku znajduje się wersja (G).
TH-D7 pracuje samodzielnie, a także z zewnętrznymi programami. Osobiście używałem go z UI-View, APRSPoint, PocketAPRS. Zawsze zadziałał od pierwszego połączenia.
Jedyny minus w TH-D7, to fabryczna antena, która niekiedy nazywana jest sztucznym obciążeniem. Osobiście używam z anteną Comet SMA-24 (długa) lub Diamond SRH805 (krótka).
73
Andrzej SP3LYR

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
Kenwood TH-D7A(G)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2005, 12:26:59 LOC »

Witam.

Właśnie stałem się posidaczem TH-D7A(G). Jestem bardzo zadowolony. Z gps (eMap) działa bezproblemowo. Mam pytanko co do kabelka połączeniowego z PC. Czy wystarczy zrobić kabel zdodnie z wytycznymi w instrukcji, bez układu dopasowującego ? W sklepie dystrybutora jest on bardzo drogi.

Pozdrawiam
Piotrek
SQ1BHQ

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2005, 12:38:54 LOC »

Łączysz wprost - D7 ma bufor na pokładzie.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Re: Kenwood TH-D7A(G)
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2005, 14:59:54 LOC »

Cytat: "SQ1BHQ"
Witam.
W sklepie dystrybutora jest on bardzo drogi.

Cena jest taka wysoka ze względu na dołączony CD. Ale kabel ma zwykłe połączenia jack/DB9 bez żadnych dodatkowych układów. Posiada jedynie nałożone filtry przeciwzakłóceniowe przy obu końcach.
73
Andrzej SP3LYR

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2005, 21:59:07 LOC »

Dziękuję za poradę.
Wykonałem taki kabelek. Niestety mam problem, ponieważ radio nie komunikuje się z PC. Kabelek jest dobrze wykonany. Port com poprawnie ustawiony. Program MCP i UI-View nie "widzą" radia. W czym może tkwić problem ? Radio to TH-D7A(G2.0)

-----------------------
Piotrek
SQ1BHQ

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 12, 2005, 23:38:46 LOC »

Parametry portu/komunikacji są stałe dla TH-D7 (w D700 można zmieniać prędkość) i powinny po stronie komputera być następująco ustawione.

Transmission speed 9600 bps
Data bits 8bits
Stop bits 1bit
Parity None
Flow control Software

Radio najlepiej ustawić w trybie z wyłączonym TNC dla pracy z programem MCP (program ma już włąściwie ustawione parametry portu). Podobnie przy połączeniu z UI-View można mieć wyłączone TNC, gdyż komendy wysyłane przez UI-View spowodują przejście radia w tryb TNC PACKET, przestawią częstotliwość na 144.800 i jeszcze parę innych rzeczy.
Jeśli dalej brak komunikacji, to chyba należy sprawdzić połączenia w kablu. Piny w DB9 żeńskim powinny być połączone z jackiem następująco:
5 - dolny kołnierzyk
3 - środkowy kołnierzyk
2 - czubek

PS. Na http://www.aprs.pl/kenwood.htm dołożyłem małą ilustrację z pracy D7 z GPSem podczas mojej ostatniej podróży.
73
Andrzej SP3LYR

sq8jiv

• PG APRS
  • *
    • http://www.frasunek.com
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2005, 07:53:50 LOC »

Tez mam TH D7. Niestety, to radio (a przynajmniej wczesniejsze wersje) ma blad w firmware, ktory ujawnia sie przy obsludze danych naplywajacych z PC, szczegolnie w trybie KISS. Wystarczy, ze do bufora trafia 2 dlugie ramki, radio zaczyna je nadawac i w tym czasie trafia trzecia ramka, zeby radio sie zawiesilo, co objawia sie caly czas palacym sie STA i CON.

Na grupach dyskusyjnych mozna znalezc wiele opisow tego problemu, mozna tez znalezc propozycje zmian konfiguracyjnych, ktore zmniejszaja czestotliwosc wystepowania tego objawu, ale calkowita eliminacja mozliwa jest dopiero po interwencji serwisu, ktory notabene znajduje sie poza Polska. Co wiecej, podobno rowniez zmiana firmware nie usuwa bledu calkowicie, ale dalej zmniejsza czestotliwosc jego wystepowania.

To niestety wyklucza stosowanie TH D7 do nienadzorowanych bramek AX.25, ktore generuja duzy ruch.

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
TH-D7
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2005, 21:01:40 LOC »

Niestety nie udało mi się w dalszym ciągu połączyć PC z radiem.
Czy istnieje jakiś sposób sprawdzenia poprawności działania złącza PC w radiu ? W ustawieniach com1 nie mam opcji Flow control Software, jest tylko Xon/Xoff, None i Hardware. System XP pro Service Pack 2 zainstalowany na notebooku Dell latitude D600. Kabelek jest na 100% ok "przedzwonione" połączenia z jackiem. Resetowałem już radio ale i to nie dało poprawy. W ostateczności wykonam połączenie via karta muzyki.

--------------------------------
Piotrek
SQ1BHQ

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2005, 21:31:11 LOC »

Najprościej uruchomić pod Hyper Terminalem i TH-D7 ustawić w tryb TNC PACKET. Pod warunkiem, że docierają drogą radiową jakieś ramki, to na Hyper Terminalu powinny być widoczne.
W TH-D7 - oczywiście gniazdo PC, czyli trzecie od góry.
73
Andrzej SP3LYR

SP1RV/4

• PG APRS
  • *
Re: TH-D7
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2005, 21:52:44 LOC »

Piotrek, proponuję "przećwiczyć" jeszcze wszystko na komputerze stacjonarnym. Z portami szeregowymi w notebookach bywa różnie (nie będę tu tematu rozwijał, hi). Sprobuj, o ile jeszcze problem jest.

73 de Grzegorz

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2005, 22:03:08 LOC »

Ramki słychać ale nie widać w Hyper terminalu.
Zobaczę jeszcze na stacjonarnym komputerze (jak coś złożę)
Dziękuję za pomoc.

------------------------
Piotrek
SQ1BHQ

sq7bti

• *
Re: TH-D7
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2005, 22:09:36 LOC »

W ustawieniach com1 nie mam opcji Flow control Software, jest tylko Xon/Xoff, None i Hardware.

Xon/Xoff to wlasnie programowy handshake.
Poza tym mozesz jeszcze sprawdzic dokladnie ktore linie odpowiadaja Tx/Rx przez zmierzenie napiec przy wlaczonym urzadzeniu. Juz sie kiedys spotkalem z blednym opisem kabla do Kenwooda, lepiej sie upewnic miernikiem.

Powodzenia
Szymon
Pozdrawiam
Szymon SQ7BTI
sq7bti@amsat.org

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2005, 22:40:14 LOC »

Między masą a pierwszym segmentem jacka jest -6,9V. Podczas odbierania ramek różnie od -5V do -6V. A między masą a drugim segmentem jacka cały czas 0. Pomiary wykonywałem przy odłączonym kablem od PC.

sq7bti

• *
Kenwood TH-D7E
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2005, 22:45:47 LOC »

Między masą a pierwszym segmentem jacka jest -6,9V. Podczas odbierania ramek różnie od -5V do -6V. A między masą a drugim segmentem jacka cały czas 0. Pomiary wykonywałem przy odłączonym kablem od PC.

Skoro jest napiecie to musi to byc linia Tx - polacz z Rx w RS232. Po podlaczeniu do komputera z terminalem (9k6 8N1) wlacz radio, nastepnie wlacz TNC w radiu (klawisz 2). Na terminalu powinienes zobaczyc cos takiego:

RAM loaded with defaults                                                  

TASCO Radio Modem                                            
AX.25 Level 2 Version 2.0                                    
Release 09/15/99 2Chip ver 2.00                              
Checksum $CF                                                  
cmd:MY SQ7BTI-7                                              
MYCALL   was NOCALL                                          
cmd:PORTO $0000
PORTOUT  was $0000                                                              
cmd:

Pozdrawiam
Szymon
Pozdrawiam
Szymon SQ7BTI
sq7bti@amsat.org