Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 6

Autor Wątek: Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate  (Przeczytany 44199 razy)

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate
« dnia: Listopad 01, 2007, 22:34:59 LOC »

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł zastosowania popularnych punktów dostępowych WiFi jako platformy do uruchomienia programowych kontrolerów digi i iGate. Na taki pomysł wpadli już wcześniej Niemcy i z powodzeniem go realizują, co widać na przykład na stronie http://germany.aprs2.net:14501 (wszystkie aprs4r). Rzecz jednak w tym, że gotowa platforma OpenWRT z APRS4R działa raczej na droższym sprzęcie w okolicach 250-300zł.
Z zapasów sieciowych znalazłem w domu dwa Access Pointy Ovislink WL-5460AP. Wiedziałem, że da się z tym coś więcej zrobić, bo już wcześniej programowałem je na własne potrzeby. Koszt tych urządzeń to około 120zł, choć widziałem już na rynku jeszcze tańszy sprzęt innych firm, oparty na tym samym chipsecie Realtek RTL8186. W dodatku w Ovislinkach fabrycznie zamontowane jest wyjście szeregowe (UWAGA - TTL, nie podłączać bezpośrednio pod RS232 w komputerze! Potrzebny jest konwerter np. na MAX232 lub MAX3232).
Dziś po około tygodniu intensywnej pracy (poprawianie i przerabianie kodu w C) udało mi się dotrzeć do pierwszego kamienia milowego - działający DIGI, wersja digi_ned skompilowana na platformę MIPS 3k (a dokładniej Lexra). Komplet składa się z WL-5460AP, konwertera poziomów na MAX3232, TNC-X w trybie TNC - bez płytki X-digi (podziękowania dla Andrzeja!) i Yaesu VX-7R podpiętego pod antenę na dachu. W tej chwili digi przekazuje ramki kolegów z Wrocławia i okolic.
Oprócz samego digi_ned (znanego z zaawansowanych opcji konfiguracyjnych) na 2MB wbudowanej pamięci flash zmieściły się:
- bootloader do wgrywania nowych wersji oprogramowania i odpalania linuxa (wgranie trwa kilka sekund przez port Fast Ethernet, wypalenie na flashu kilkanaście sekund);
- jądro linuxa 2.4.18 z wkompilowaną obsługą AX.25 i sporą ilością innych przydatnych rzeczy;
- oczywiście kissattach i dodatkowo beacon do testów;
- sporo narzędzi systemowych i pomocniczych, znanych z systemów *nix, w tym np. wget, vi, ifconfig, ping (pełna obsługa sieci);
- serwer ssh;
- narzędzia do konfiguracji WiFi - iwconfig, iwpriv
A to dopiero początek, planuję wepchnąć ile się zmieści:
- aprsd (iGate) - obowiązkowo, jak tylko uda mi się go poprawnie skompilować;
- serwer www, m.in. do prostej aktualizacji firmware;
- narzędzia do modyfikacji zawartości pamięci flash w trakcie działania urządzenia (ponieważ wszystko przy starcie jądra jest ładowane do pamięci RAM, nie ma aktualnie możliwości zapisania zmian wprowadzonych w trakcie działania);
- ... i co mi jeszcze przyjdzie ciekawego do głowy - np. sygnalizacja stanu za pomocą wbudowanych LEDów.

Jak na razie jest to wersja wstępna, całe oprogramowanie jest na razie sklecone aby działało, choć staram się od początku to porządkować w miarę możliwości. Gotowy digi i iGate bez radia zajmować będą mniej więcej tyle, co pudełko lodów Algidy. Możliwości takiego urządzenia ograniczone są w większości przez niewielką pamięć stałą, jednak wg mnie zmieści się wszystko, co potrzebne. Wszystkim można już zdanie sterować za pomocą SSH, a całą łączność puścić po łączu WiFi w paśmie ISM 2.4GHz, w końcu do tego te urządzenia wyprodukowano. Dodając do tego jeszcze dwa porty ethernet i praktycznie dowolną modyfiację i konfigurację softu - mamy sprzęt w zasadzie idealny. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy stabilności tych tanich APków, z którą potrafi bywać różnie - ale wszystko jeszcze do sprawdzenia.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany paczką z softem do testów albo po prostu zobaczenia, zapraszam do pisania. W tej chwili jeszcze nie udostępniam na WWW, bo dość trudno się w tym połapać. Wymaga jeszcze uporządkowania i dodania komentarzy - dużo istotnych drobiazgów do uruchomienia tego mam tylko w głowie.

73!
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2007, 23:16:32 LOC wysłana przez SQ6NTI »
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
    • http://art.debesciak.net
Odp: Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2007, 23:04:59 LOC »

5460 v2 mam na stanie, nie mam pod reka specyifkacji ale mysle ze roznic wielkich nie ma -- wiec poprosze paczuszke na moj e-mail.

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2007, 02:34:16 LOC »

Wrzucam, na WWW, bo całość zajmuje po spakowaniu prawie 200MB.
http://scv.emit.pl/aprs/paczka/WL-5460AP-APRS.zip
Przestrzegam przed wgrywaniem obrazów przez interfejs WWW urządzenia i w ogóle zalecam ostrożność przy wrzucaniu nowych obrazów.

AP-SQ6NTI - zestaw aplikacji (zazwyczaj w każdej jest skrypt compile do skompilowania w odpowiedni sposób)
APP-ORIG - aplikacje, które były dostępne w bazowej wersji SDK
GPL - aktualnie nie znam przeznaczenia
bootloader-1.4 - jak sama nazwa wskazuje - UWAGA - ostrożnie, bo można sobie zrobić cegłę z urządzenia, do odzyskania tylko przez JTAG, więc lutowanie drucików do procesora (osobiście jeden układ tak oblutowałem, ale nie polecam tej zabawy, bo wieczór stracony i lutownicę trzeba mieć dobrą)
image - jakies obrazy, nie uzywalem akurat
linux-2.4.18 - kernel z zaaplikowanymi patchami do Lexry i binarkami modulow od Realteka
nonmips-tcb-0.1 - srodowisko kompilacji, bez niego ani rusz
ramdisk - podreczny symlink do katalogu zawierajacego obraz systemu (katalog znajduje sie w kernelu)
tool - nie uzywalem

Kroki tworzenia:
1) modyfikacja aplikacji w AP-SQ6NTI
2) modyfikacja i odpalenie skryptu tworzacego obraz AP-SQ6NTI/mkimg/mkimg (skrypt napisalem tak, zeby czyscil niepotrzebne stare obiekty w katalogu ramdisk; do działania skryptu konieczna jest obsługa ramdysków w kernelu lub jako moduł; appscript nieistotny - pozostałość po innym programie)
3) w ramdisk mozna sobie sprawdzic zawartosc systemu plikow za pomoca skryptu rebuild (montuje ramdysk; potrzebna obsluga urzadzenia loop), nastepnie dla zasady odmontowujemy: unmount
4) cd linux-2.4.18 i edytujemy co uwazamy w kernelu, po czym sprawdzamy zawartosc skryptu tftprom i w razie potrzeby modyfikujemy (nie chcialo mi sie za kazdym razem czekac na kompilacje wszystkiego, wiec wylaczylem clean i dep)
5) istotny katalog to linux-2.4.18/rtkload2, tam konczy prace tftprom, tworzac linux.bin i probuje wyslac od razu za pomoca atftp (w rtkload2 jest rowniez skrypt o tej nazwie - tftprom, wykonywany przez tamten nadrzedny w katalogu glownym kernela)
6) oczywiscie bez odpowiedniej konfiguracji atftp po kilku probach sobie daruje; trzeba ustawic sobie adres np. 192.168.1.7, bo AP ma w trybie bootloadera 192.168.1.6; aby wejsc do bootloadera w ovislinkach trzeba wcisnac ESC zanim zaladuje kernel - oczywiscie podlaczajac sie do konsoli szeregowej na plycie ovisa przez konwerter na max232; wyslanie obrazu: wejscie do bootloadera (wiecej nic nie trzeba tam robic), ustawienie odpowiedniego adresu na kompie, wyslanie przez tftp obrazu kablem ethernetowym
7) jesli wszystko jest ok, bootloader automatycznie wypali obraz na flashu, zaladuje stage 1.5 i zacznie dekompresje systemu, po czym zaladuje sie kernel
8) uwaga: po zakonczeniu ladowania kernela pojawi sie tylko "SQ6NTI SYSTEM READY", nie będzie konsoli (inita), bo ją wyłączyłem, żeby nie pchać śmieci na TNC; należy wejść na ten sam adres: 192.168.1.6 przez SSH
---- od teraz polecenia przez ssh ----
9) vi /etc/ax25/axports     i ustawiamy co trzeba
10) /usr/bin/kissattach /dev/ttyS0 aprs 192.168.25.4
(tak, napisałem kawałek kodu w kernelu do ustawiania prędkości portu, bo realtek stwierdził, że im zmienianie nie potrzebne - drivers/char/serial.c change_speed)
11)/usr/local/digi_ned/digi_ned -p aprs -v

Zapraszam do zabawy, jakby ktoś wpadł jak skompilować działający aprsd to będę wdzięczny, bo na razie kompiluje się ok, ale wywala SIGSEGV jak go odpalam. Przy bledach z niezdefiniowanym 'malloc' wszedlem do cstdlib i wylaczylem #undef malloc, ale przypuszczam, ze wszystkie te problemy biora sie z bugów w tej wersji libstdc++. Spróbuję jeszcze patchy, które znalazłem na stronie aprsd na sourceforge, a później jeszcze dokompiluje 'strace', jesli dalej nie bedzie nic wychodzilo.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2007, 14:55:43 LOC wysłana przez SQ6NTI »

sq2aj

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2007, 12:35:40 LOC »

... wygląda bardzo zachęcająco ... już ściągam  :) ... i będę przegryzał ... a tak w ogóle to świetny pomysł ...super.

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2007, 14:09:10 LOC »

Miłosz jeszcze szybkie pytanko odnośnie przywrócenia oryginalnego softu bo jednak będę musiał wziaść nowego z półki...
Masz odpowiedniego bina do wgrania przez tftp, czy pasuje obraz od ovisa do wrzucania przez www ? Swego czasu jak się grzebałem z którymś z tych ovisow (ale nie pamietam modelu) to nie bardzo chciał zaakceptować obraz sciągnięty od producenta, gdy wrzucałem po konsoli.

Ewentualnie moze, ktorys z obrazow z katalogu image podnosi www aby mozna bylo upgrade zrobic przez www ?

A i jeszcze taka uwaga odnosnie aprsd --- mozesz sprobowac kompilacji roznych wersji - nie koniecznie najnowszej. Swego czasu jak kumpel walczyl z 1120AP na 8181 to wlasnie w ten sposob czesc rzeczy udalo mu sie przeniesc, mimo problemow z najnowszymi wersjami. Moze, ktoras ze starszych wersji aprsd pojdzie bez wiekszych klopotow, wtedy mozna by probowac zmusic nowe aprsd majac juz dzialajacego IGATE.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2007, 14:52:40 LOC wysłana przez SQ5VDR »

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2007, 23:59:30 LOC »

Dawno nie przywracałem oryginalnego softu, musiałbym sprawdzić czy przez tftp będzie dało się to wrzucić. Z zabawy z binarkami kiedyś pamiętam, że zwykle te softy do wrzucania przez www mają na początku jeszcze jakieś ustawienia, webpages i dane kontrolne. Jeśli chcesz, sprawdzę czy można oryginalną binarkę ovisa wrzucić przez tftp i ewentualnie ją przerobię tak, żeby można było przywrócić oryginalny soft.

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2007, 00:49:48 LOC »

Jeśli chcesz, sprawdzę czy można oryginalną binarkę ovisa wrzucić przez tftp i ewentualnie ją przerobię tak, żeby można było przywrócić oryginalny soft.

Jesli mialbys czas i ochote to prosze. Dostep do sprzetu mam - wiec testy moglbym sobie robic majac mozliwosc przywrocenia urzadzenia do ustawien fabrycznych, gdyby zaszla taka potrzeba.

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2007, 01:14:51 LOC »

Witam
Tak sobie czytam i za bardzo nie wiem po co sie tak meczyc hi
Czy to ma byc alternatywa na zastapienie komputera ?? Bo jesli tak to chyba wszystko dotarlo do mnie  ;D

A i do ovslinkow dobrze dac radiator na procka,no i co ciekawe planexy GW-AP54SP-P maja juz radiator a sa tansze i elektronike maja taka sama,roznia sie tylko znawa  ;D

fotka ze strony http://wifi.online.pl/

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2007, 09:42:47 LOC »

Zauwaz tylko, ze podane ceny to ceny za router z APPro54G -- taki modyfikowany soft, a nie ten od ovisa. Za 220zl netto mozna spokojnie kupic 2 takie ovisy z oryginalnym oprogramowaniem. No i nie koniecznie cena planexow moze byc nizsza. U nas widze jest o 20zl wyzsza w tej chwili ;]

No i dobrze kombinujesz. Na pokladzie tych ovisow czy planexow siedzi Linux wiec moze zastapic komputer.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2007, 09:48:41 LOC wysłana przez SQ5VDR »

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2007, 12:17:44 LOC »

chodzilo mi tylko o fotke elektroniki a nie o ceny  :P
Aktualnie uzywamy troche tego sprzetu na sieci z takim softem i calkiem fajnie to chodzi  ;D ;D

Jak wpadnie mi w lapki taka sztuka to pobawie sie tym i zobacze czy sie uda odpalic to czy tez ovis na smietnik  ;D

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2007, 14:00:00 LOC »

chodzilo mi tylko o fotke elektroniki a nie o ceny  :P
Aktualnie uzywamy troche tego sprzetu na sieci z takim softem i calkiem fajnie to chodzi  ;D ;D

Ale po co przeplacac jak bedziemy wrzucac nowego bina i appro pojdzie w ... ;]

Jak wpadnie mi w lapki taka sztuka to pobawie sie tym i zobacze czy sie uda odpalic to czy tez ovis na smietnik  ;D

jakbys mial wyrzucac to daj znac ;]

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 03, 2007, 20:30:16 LOC »

Dobre :D
Pytania:
To gada z TNC w trybie KISS ?
A jeśli ramki formuje DIGINED to może posteruje BAYCOM modemem?

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 03, 2007, 21:02:18 LOC »

A jeśli ramki formuje DIGINED to może posteruje BAYCOM modemem?

Ma to jadro z obsluga ax25 to moze i obsluga BAYCOMa jest wkompilowana. ..tylko czy sprzet wyrobi?
Pamietam, ze na CELERONIE 300MHz chodzil ladnie BAYCOM dopoki komputer nie zaczal przeszukiwac odpalonej na tym samym sprzecie bazy danych.. ..wtedy generowal ramki conajmniej jakby byl pod wplywem :)

73! Tomek

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 03, 2007, 22:14:27 LOC »

Odpowiedzi na pytania:
+ Przygotuję i przetestuję odpowiednią binarkę z oryginalnym firmware w wolnej chwili.

+ Tak, taki sprzęt ma zastąpić komputer, który zajmuje nawet w wersji laptop więcej miejsca, wymaga więcej prądu i więcej kosztuje, jeśli nie pod względem zakupu, to eksploatacji. Takie urządzonko można wepchnąć do małej skrzynki naściennej i mamy w jednym digi+igate.

+ Ramki są w trybie KISS i mogą być w każdym innym dowolnym (np. widziałem jakieś 6cośtam) o ile ktoś napisze odpowiedni moduł do kernela. Obsługa baycoma jest wbudowana w jądo, ale nie wiem czy i jak działa, bo nie mam na czym sprawdzić. W razie czego można zripować kod z nowszego kernela i wrzucić tu z modyfikacjami (może być z tym dużo roboty, bo kernele ewoluują i zmienia się budowa). Jak na razie sprawdzona jest komunikacja z TNC-X, wysyłałem ramkę z pozycją z TH-D7 i dostawałem komunikat MY POSITION. Poza tym do celów testowych można sobie komunikaty digi_ned oglądać na ssh. Nie - screena nie próbowałem kompilować (jeszcze) ;)

+ Procesor jest taktowany 180 MHz i jest dwupotokowy, co daje mu 30% wzrostu wydajności nad rozwiązaniami jednopotokowymi. Nie testowałem jak zachowuje się digi_ned przy większym obciążeniu. Czy chodzi o jego wewnętrzną bazę danych? Przez cały dzień wydaje mi się, że pracował bez problemów, zwłaszcza, że dysk ma szybki - na pamięci SDRAM. Nie widzę potrzeby obciążać go zbędnymi rzeczami pracującymi online, poza igate (tzn. aprsd, którego działającego jeszcze nie udało mi się skompilować).

+ RTL8186 ma wbudowany interfejs PCM do obsługi dźwięku, jakby się znalazł przypadkiem jakiś geek, co to potrafi oprogramować ;)

Z testów na razie tyle, bo zaniedbałem trochę sprawy uczelniane.

« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2007, 22:18:43 LOC wysłana przez SQ6NTI »

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 03, 2007, 23:11:33 LOC »

+ Ramki są w trybie KISS i mogą być w każdym innym dowolnym (np. widziałem jakieś 6cośtam) o ile ktoś napisze odpowiedni moduł do kernela. Obsługa baycoma jest wbudowana w jądo, ale nie wiem czy i jak działa, bo nie mam na czym sprawdzić. W razie czego można zripować kod z nowszego kernela i wrzucić tu z modyfikacjami (może być z tym dużo roboty, bo kernele ewoluują i zmienia się budowa). Jak na razie sprawdzona jest komunikacja z TNC-X, wysyłałem ramkę z pozycją z TH-D7 i dostawałem komunikat MY POSITION. Poza tym do celów testowych można sobie komunikaty digi_ned oglądać na ssh. Nie - screena nie próbowałem kompilować (jeszcze) ;)
Innym, ekonomicznym rozwiązaniem jest OpenTracker+. Parę dni temu testowałem go jako KISS modem z UI-View, pracował bez zastrzeżeń. Trzeba tylko wgrać odpowiedni firmware. A w wersji SMT pewnie dałoby się go wstawić do środka.
73
Andrzej SP3LYR
Strony: [1] 2 3 ... 6