Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate  (Przeczytany 44198 razy)

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
Odp: Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 06, 2007, 21:37:05 LOC »

SQ5DCP - hasło do root jest RcXi

PS Nowe bootloadery 1.4a (w przeciwieństwie do mojego) mają wbudowaną funkcję odzyskiwania. Z tego co gdzieś czytałem nie daje się nimi odpalić własnego softu, ale można sobie wgrać bootloader 1.4. Gdybym miał do zabawy 1.4a (z full dumpa), może coś więcej bym wymyślił.

khmm Tomek ma takze wersje z polki z nowym bootloaderem a Twoja binarka wgrana po tftp mu zdaje sie ruszyla skoro ssh mu odpalilo, a nie mogl sie zalogowac tylko bo nie znal hasla  ?
Chyba ze w bootloaderze 1.4a  jest takze demon ssh ?
Tylko tak gdzieś czytałem, ale jeśli ma również wersję 1.4a i ruszyła to tym lepiej - nie trzeba będzie nic przerabiać na nowsze APki.
Mi w każdym razie na 1.4 najnowszy fw nie chce działać - wywala się w czasie ładowania kernela.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 06, 2007, 21:51:06 LOC »

Gdybym miał do zabawy 1.4a (z full dumpa), może coś więcej bym wymyślił.

Dumpa zrobilem, ale widze, ze w srodku jest prawie pusty, wiec nie sadze, zeby byl uzyteczny, powalcze jeszcze raz, moze bedzie ciekawszy..

73! Tomek

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 07, 2007, 01:03:59 LOC »

No nie wiem. Zrobilem kolejne zrzuty, troche inaczej ustawiajac interface sieciowy w komputerze, bo poprzednio dostawalem jakies smieci na konsole tak jakby z karty sieciowej.
Sa one pod adresem: fulldump_e10_dcp-1.bin i fulldump_e10_dcp-2.bin
Porownywalem je jednak i nie sa jednakowe, wiec nadal nie wiem czy one sie do czegos nadaja.

73! Tomek
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2007, 14:16:46 LOC wysłana przez SQ5DCP »

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 07, 2007, 13:08:58 LOC »

Wyglądają niecałkiem tak, jak powinny, choćby dlatego, że nie ma CSYS. Nie jest też całkiem źle, bo widać początek skompresowanych danych "BZh", więc coś na pewno jest.
1) Sprawdź czy czasem nie masz włączonego trybu ASCII. Jeśli nie używasz atftp, koniecznie ustaw tryb binarny.
2) Kabel podłączaj bezpośrednio między AP i kompem, do gniazda, które masz bliżej gniazda zasilania AP.

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 07, 2007, 13:32:06 LOC »

Wyglądają niecałkiem tak, jak powinny, choćby dlatego, że nie ma CSYS. Nie jest też całkiem źle, bo widać początek skompresowanych danych "BZh", więc coś na pewno jest.
1) Sprawdź czy czasem nie masz włączonego trybu ASCII. Jeśli nie używasz atftp, koniecznie ustaw tryb binarny.
2) Kabel podłączaj bezpośrednio między AP i kompem, do gniazda, które masz bliżej gniazda zasilania AP.

*1 - uzywalem atfp
*2 - do tego doszedlem, inaczej wogole nie mialem lacznosci z AP

Teraz sobie wgralem Twoja wersje wsadu, ale zaraz jeszcze powalcze z dumpem.

73! Tomek

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 07, 2007, 15:11:12 LOC »

dump_e10_dcp.bin - najprawdopodobniej dobry dump oryginalnego wsadu w wersji e10.

Plik byl porownywany z innymi czytanymi przez rozne programy, pod windows i linux i wszystkie sa takie same.

73! Tomek

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 07, 2007, 15:55:34 LOC »

dump_e10_dcp.bin - najprawdopodobniej dobry dump oryginalnego wsadu w wersji e10.

Plik byl porownywany z innymi czytanymi przez rozne programy, pod windows i linux i wszystkie sa takie same.

73! Tomek

No, teraz zdecydowanie lepiej. Plik wygląda na poprawny. Co było przyczyną problemu z odczytem?
Zaraz zobaczę jak to u mnie będzie chodziło.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2007, 16:03:17 LOC wysłana przez SQ5DCP »

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 07, 2007, 16:04:11 LOC »

No, teraz zdecydowanie lepiej. Plik wygląda na poprawny. Co było przyczyną problemu z odczytem?

Heh, przyczyna byl blad w sztuce.. Wczoraj bylo chyba juz zbyt pozno ;]
Po wejsciu w tryb serwisowy i wpisaniu kodu pobierania dumpa nie zatwierdzilem Y, a zrobilem odczyt.

73! Tomek

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 07, 2007, 20:52:20 LOC »

Paczka do odzyskiwania fw w wersji e10 (najnowszej) za pomocą tftp. Działa na bootloaderze 1.4a i 1.4.
http://scv.emit.pl/aprs/5460APv2-e10.tar.bz2

Instrukcja używania:
1) rozpakować
2) najpierw: atftp -p -l 5460APv2e10_1_EU_tftp-root.bin
3) następnie: atftp -p -l 5460APv2e10_1_EU_tftp-csys.bin

Kolejność powinna być zachowana, bo po załadowaniu csys kernel zostaje załadowany automatycznie, a do pracy potrzebuje systemu plików z root.
W razie, gdyby czegoś zabrakło na stronach z ustawieniami AP, działa oczywiście aktualizacja przez WWW.

Wszyscy, którzy mają kabelek do konsoli mogą teraz na WL-5460AP eksperymentować bez obaw.
Nie polecam jednak bez interfejsu JTAG i podlutowanych kabelków bawić się paczką bootloader-1.4.tar.bz2 i bootloader-1.4a.tar.bz2. Chyba, że ktoś lubi ryzyko i nudzi mu się wieczorami ;)
Od teraz pliki w http://scv.emit.pl/aprs są umieszczone oodzielnie, nie w jednej wielkiej paczce.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2007, 21:00:50 LOC wysłana przez SQ6NTI »

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
    • http://art.debesciak.net
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 07, 2007, 21:24:39 LOC »

Gwoli ostrzezen -- na kabelku konsolowym ktory dopadlem gdzies bylo najprawdopodobniej zwarcie (bo nic innego nie przychodzi mi do glowy) i ... ubilo mi to apka... power on i cisza, swieci tylko dioda zasilania, status nawet nie mrygnie, pozostale na ulamek ulamka sekundy zablysna, ale lan tez nie reaguje na podpiecie ethernetu -- calkowita kaplica... coz, nastepne testy dopiero za 2 tygodnie :k

No i na razie czekam na przejsciowke do dysku 2,5 calowego bo moja nie wchodzi na plyte z ALIX`em, wiec testy malego PC zasilanego 12V odlozone tez w czasie -- echhh :/

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 07, 2007, 22:23:41 LOC »

Gwoli ostrzezen -- na kabelku konsolowym ktory dopadlem gdzies bylo najprawdopodobniej zwarcie (bo nic innego nie przychodzi mi do glowy) i ... ubilo mi to apka... power on i cisza, swieci tylko dioda zasilania, status nawet nie mrygnie, pozostale na ulamek ulamka sekundy zablysna, ale lan tez nie reaguje na podpiecie ethernetu -- calkowita kaplica... coz, nastepne testy dopiero za 2 tygodnie :k
Ja bym stawiał bardziej na podłączenie bezpośrednio napięcia z RS232, niż zwarcie. Ten kabelek na pewno ma konwerter poziomów? Po zwarciu raczej stabilizator napięcia by się uwalił, niż cały RTL8186. Natomiast jeśli podałeś 12V, to raczej układ tego nie wytrzymał...
Normalne napięcie na porcie szeregowym APka to 3.3V!

SQ5VDR

• *
  • 73` de Darek
    • http://art.debesciak.net
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 07, 2007, 22:44:55 LOC »

Ja bym stawiał bardziej na podłączenie bezpośrednio napięcia z RS232, niż zwarcie. Ten kabelek na pewno ma konwerter poziomów? Po zwarciu raczej stabilizator napięcia by się uwalił, niż cały RTL8186. Natomiast jeśli podałeś 12V, to raczej układ tego nie wytrzymał...
Normalne napięcie na porcie szeregowym APka to 3.3V!

Szczerze to nie wiem dokladnie co w nim siedzi ale kabelek ten byl uzywany wczesniej do pracy z ovisami 1120AP - wiec poziomy na 100% ok. Z 5460 tez pracowal - czasami sie naprawialo to co ktos uwalil.  Ustawilem konsolke w minicomie, "zygnal" mi smieciem na ekran. No to biore sie za szukanie wlasciwej predkosci -- kilka restartow zasilaniem zrobilem i po ktoryms juz sie nie podniosl...ot i cala historyja :) Tez sie zdziwilem bo cos takiego mi sie jeszcze nie przytrafilo :P Jeszcze dokladnie nie sprawdzalem kabelka, ale jego jakosc mi sie nie podobala od poczatku, wiec postawilem na to...
Mam czas aby zrobic wlasny sprzet do zabaw -- przyda sie na przyszlosc ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2007, 22:46:30 LOC wysłana przez SQ5VDR »

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 08, 2007, 01:08:23 LOC »

Na przyszłość ustawienia portu: 34800 8N1
Zobaczymy czy coś będzie się działo na konsoli jak zrobisz kabelek.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2007, 01:10:21 LOC wysłana przez SQ6NTI »

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 08, 2007, 23:00:28 LOC »

Miłosz, probuje skompilowac srodowisko, ale kompilujac to sciagniete od Ciebie w pewnym momencie dostaje blad:

/bin/sh: line 1: cd:
/usr/src/rtl8186/rtl8186-ovislink/GPL_WL-5460AP/AP-SQ6NTI/nonmips-tcb-0.1/toolchain_build_mips/binutils-2.14.90.0.7:
Nie ma takiego pliku ani katalogu

Poszperalem i znalazlem, ze w plikach znajdujacych sie w ./nonmips-tcb-0.1 jest sporo odwolan do sciezek jakby z Twojego dysku.

Czy robiles w tym pakiecie jakies znaczace zmiany? Czy mozna sprobowac kopilowac oryginalne zrodla?

73! Tomek
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2007, 23:41:27 LOC wysłana przez SQ5DCP »

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 09, 2007, 00:28:16 LOC »

Dużych zmian tam nie ma, jednak nie polecam kompilowania oryginalu z pakietu ze strony nonmips, bo robi zamieszanie w systemie. Szczególnie instaluje sobie nowego sed'a, co np. w gentoo jest kłopotliwe, z uwagi na pakiety.
Polecam zrobić w nonmips-tcb-0.1 `make clean` i dopiero wtedy `make i wszystko powinno pójść gładko, pomijając gdzieniegdzie warningi. Paczka zainstaluje się w /opt/cross (nie wiem czy tworzy w razie czego ten katalog, więc można to zawczasu zrobić).
Zaraz zaktualizuję swoją paczkę, żeby `make clean` był już wstępnie zrobiony i dodam skrypt compile.

Poniżej zmiany (pominalem katalogi, ktore tworza sie w trakcie budowania toolchaina):

diff -r nonmips-tcb-0.1-orig/Makefile nonmips-tcb-0.1/Makefile
59c59
< BUILD_WITH_LARGEFILE:=true
---
> BUILD_WITH_LARGEFILE:=false
121c121
< TARGETS+=host-sed kernel-headers uclibc-configured binutils gcc3_3 ccache
---
> TARGETS+=kernel-headers uclibc-configured binutils gcc3_3
diff -r nonmips-tcb-0.1-orig/make/gcc-uclibc-3.3.mk nonmips-tcb-0.1/make/gcc-uclibc-3.3.mk
24c24
< GCC_SITE:=ftp://ftp.gnu.org/gnu/gcc/releases/gcc-$(GCC_VERSION)
---
> GCC_SITE:=http://mirror.switch.ch/ftp/mirror/gnu/gcc/releases/gcc-$(GCC_VERSION)
diff -r nonmips-tcb-0.1-orig/make/sed.mk nonmips-tcb-0.1/make/sed.mk
16c16,17
< SED:=$(STAGING_DIR)/bin/sed -i -e
---
> #SED:=$(STAGING_DIR)/bin/sed -i -e
> SED:=/bin/sed -i -e

PS Pamietaj tylko, ze po `make clean` skrypty beda dociagaly z sieci odpowiednie pakiety.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2007, 00:33:18 LOC wysłana przez SQ6NTI »