Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 4 5 [6]

Autor Wątek: Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate  (Przeczytany 44182 razy)

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
Odp: Uniwersalna i tania platforma do digi i iGate
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 20, 2007, 19:44:36 LOC »

Udało mi się po kilku poprawkach skompilować najnowszy uClibc ze starymi binutils i gcc-3.3.3. Wydaje mi się jednak, że kolejny problem leży gdzie indziej - w gcc. Kompilacja tollchain'a przebiegła bez problemów, ale kiedy próbuję kompilować jakiś swój prosty program - zaczynają się schody. Konkretnie jest to błąd o jakimś odwołaniu do DSO do ukrytych symboli (jakoś _stdio_term), których najpewniej program nie może znaleźć, a ja na pewno ich w programie nie używałem. Kompilacja kończy się pomyślnie po dodaniu opcji -shared, ale nie wydaje mi się to odpowiednim rozwiązaniem. Z jakiegoś powodu wbudowane symbole jak _stdio_term nie są dołączane do kompilowanych programów - tak mi się wydaje. Binutils też próbowałem nowszy (2.16, bo od 2.17 ma w kodzie jakieś niekompatybilne poprawki), ale nie pomogło - nie tędy droga. Mam wrażenie, że w gcc-3.3.3 czegoś brakuje i trzeba go zaktualizować, ale całe to środowisko nonmips zaczyna się sypać, dlatego moim następnym krokiem będzie kompilacja własnego środowiska za pomocą buildroot z poprawkami. Chwilowo jedyną i najistotniejszą poprawką będzie wyeliminowanie opatentowanych instrukcji asm, których nie obsługuje lexra.
Jeśli dalej kombinujecie z nonmips i szukacie rozwiązania jakiegoś błędu, zapraszam na gg. Trochę już się tego naszukałem po internecie, niektóre rzeczy trudno wygrzebać.
Dam znać o wynikach z buildroot'em.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 20, 2007, 20:07:55 LOC »

Tez nad tym siedze, ale jedyne co moge powiedziec, to to, ze w lexra-nnop-v5 wystepuje ten sam blad przy probie odpalenia prostego programiku kompilowanego za pomoca mips-linux-g++.
Programy testowe, maja inne wielkosci, niz te kompilowane w srodowisku z Twoich paczek, a blad jest ten sam.

do_page_fault() #2: sending SIGSEGV to vdr1 for illegal write access to
2abc8880 (epc == 2ab167f8, ra == 2ab167dc)
Segmentation fault

Troche mnie dziwi, ze ten kompilator jest tak skopany, ze nawet prostego main {} nie przetrawi.
Moze popelniamy jakis glupi blad?

Mnie juz pomalu chyba odpuszcza chec walki z g++.

Walczyles juz z ruby i aprs4r?

73! Tomek

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 21, 2007, 17:13:23 LOC »

Walczyles juz z ruby i aprs4r?
Za malo miejsca na ruby.

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 04, 2007, 16:42:40 LOC »

Udało mi się zbudować nowy toolchain w oparciu o gcc-3.4.6 i nawet kernel 2.4.18 tym się kompiluje (po wielu poprawkach oczywiście). Problem pojawia się w momencie uruchomienie inita w busyboxie. W init/init.c znajduje się cały kod aplikacji init. Konkretnie problem polega na wyłączaniu procesu dziecka (po funkcji fork), gdy tylko próbuje on dostać się do zmiennej utworzonej przez rodzica (a->terminal, której wskaźnik sprawdziłem - jest poprawny). Ponieważ akcja uruchomienia /bin/sh jest rodzaju RESPAWN, init wchodzi w nieskończoną pętlę. Nie mam pojęcia dlaczego proces dziecko nie ma dostępu do pamięci rodzica. Co ciekawe nie ma żadnych komunikatów typu segfault. Możliwe, że funkcja fork() jest na tą maszynę źle zaimplementowana w uClibc-0.9.29 i trzeba będzie wrócić do 0.9.26.

sq7bti

• *
Pozdrawiam
Szymon SQ7BTI
sq7bti@amsat.org

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 15, 2008, 13:47:04 LOC »

Zbliża się Tama i oprócz prezentacji chciałbym przedstawić działające urządzenie. Ponieważ aktualnie mam do dyspozycji tylko TNC-2D, postanowiłem go zmusić do pracy z digi_ned. Digi uruchomiłem, ale wcześniej musiałem z laptopa włączyć tryb KISS na TNC.

Pytanie jest następujące: czy ktoś z kolegów miał jakieś przeprawy z uruchamianiem trybu KISS na TNC-2?

Z laptopa startuje bez problemu, ale z AP nie chce ruszyć. AP po podłączeniu do laptopa wysyła oczywiście poprawne polecenia. Objaw jest taki, że jak podepnę laptopa do TNC, a później bez wyłączenia do AP, to polecenie RESTART z AP (na tym testuje, bo widać od razu na LEDach, że coś się dzieje) dochodzi. Jeśli podłącze TNC od razu do AP i wyślę RESTART, a później do laptopa, po wysłaniu entera wywala mi na terminalu tekst startowy, kilka linijek "cmd:too long" i z jedną "cmd:EH?". Zrobiłem nawet połączenie CTS z RTS od strony TNC, żeby wyeliminować linie sterujące, ale to nie pomogło.

SP1RV/4

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 15, 2008, 14:38:30 LOC »

Słabo pamiętam szczegóły, ale pamiętam, że w czasach pakietowych KISS raczej stosowało się z innym niż TAPR oprogramowaniem TNC2. Głównym powodem były właśnie problemy z tym trybem. Używaliśmy np. NORD><LINK i podobnych. Spróbuj jednak poszukać programu wyłącznie z KISS, nie będzie wtedy potrzeby wprowadzania TNC w ten tryb i pilnowania, żeby z niego nie wyskoczył. O ile pamiętam, taki firmware był (głowy nie daję) ;)
Gdybym miał przy sobie swoje archiwa, byłbym konkretniejszy... Może Tomek SQ4BJA coś pomoże, dla niego packet radio to nie tak odległa historia...

73 de Grzegorz SP1RV/4

SP1RV/4

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 15, 2008, 14:49:41 LOC »

To chyba będzie to:

http://www.tapr.org/software_library.php?dir=/software_lib/tnc

plik TNC2KISS.HEX

73 de Grzegorz

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 15, 2008, 15:30:52 LOC »

Dzięki, bardzo przydatna informacja. Teraz tylko gdzieś wykopać jakiś EPROM i programator.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 15, 2008, 16:03:09 LOC »

Przypominam ze mam worek epromów ,kasowarke i programatorke - jak kto potrzebuje to sie zrobi ;)

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 15, 2008, 18:16:11 LOC »

Jesli bedzie pasowac do MUELa TNC-2D to bym poprosil jedna sztuke i na Tamie moge odebrac  ;D
Strony: 1 ... 4 5 [6]