Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: I-Gate na obiekcie na Św. Krzyżu  (Przeczytany 5295 razy)

SQ7LQU

• PG APRS
  • *
I-Gate na obiekcie na Św. Krzyżu
« dnia: Wrzesień 11, 2012, 18:51:15 LOC »

Koledzy!
Ostatnio urodził mi się pomysł postawienia I-Gate'a na RTCN Św. Krzyż.
W związku z tym podczas ostatniej przerwy konserwacyjnej przy okazji "prac przemiennikowych" testowałem bramkę postawioną na Terminalu HP + UI-View + AGW (a także MixW).
Efekty testów niestety wypadły bardzo mizernie. Tzn pomimo bardzo dobrej słyszalności (lokalizacja robi swoje) zestaw I-gate'owy nie zdekodował żadnej ramki... :(
Od razu chcę dodać, że ów zestaw był wcześniej testowany u mnie w domu w identycznej konfiguracji i działał ok. Jest duże prawdopodobieństwo, że winę ponosi obecność bardzo wielu "nadawców" na tym obiekcie i tego co od nich wychodzi.

W związku z tym proszę o porady, sugestie, wskazówki jak to wszystko przeorganizować, żeby zadziałało?
Może filtry, inny soft, inny hardware... ???
Przecież w takich miejscach funkcjonują urządzenia APRS-owe i to z powodzeniem.
Proszę o pomoc bo szkoda zmarnować tak dobrą lokalizację... A jedna antena na szczycie jest wolna :)

Pozdrawiam.

Przemo
Przemek
KIELCE

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
Odp: I-Gate na obiekcie na Św. Krzyżu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:10:08 LOC »

Porządny filtr antenowy i powinno pomóc.
Np. takie "rury" jak się stosuje w przemiennikach dwójkowych.
Podobny problem mieli Koledzy na górze Przechyba koło Nowego Sącza.
Mnogość nadajników radiowych tam pracujących (i ich moce) spowodowała odczulenie radia.
Skołowali filtr i bramko-digi ożyło  :D

SQ7LQU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2012, 18:44:28 LOC »

Dziękuję Adamie za sugestię.
Widzę, że nikt nie ma już więcej pomysłów więc chyba to co zasugerowałeś jest 100% skuteczne.
Z resztą nie ma co odkrywać Ameryki na nowo. Skoro to działa to trzeba będzie tego spróbować.
Teraz trzeba dorwać taki filtr i przy najbliższej okazji pojechać na obiekt.

Pozdrawiam!

Przemo
Przemek
KIELCE

sq4bja

• PG APRS
  • *
    • http://sp4.jestok.com
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2012, 08:22:48 LOC »

Warto, byś dodał, jakie radio stosowałeś... To chyba najistotniejsza informacja. No i koniecznie trzeba posłuchać sygnału "na ucho", by rozstrzygnąć, czy to zakłócenia, czy jakiś błąd konfiguracyjny (odlutował się kabelek, przekręciła się gałka). Z naszego doświadczenia profesjonalne radiotelefony bez trudu radzą sobie na dużych obiektach z dużymi mocami. Choć, jeśli anteny umieszczone są na tym samym poziomie wysokości, co telewizyjne, problem może wystąpić, ale raczej nie aż taki...
Pozdrawiam,
Tomek

sp6fig

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2012, 15:04:07 LOC »

Witam,
może temat już nie jest aktualny ale podzielę się własnym doświadczeniem z dużymi polami w.cz. i naszym sprzętem.
Jako, ze od "zawsze" zajmuję się Packet Radio na Górze Chełmiec na obiekcie EmiTel-a. Anteny linkowe 70 cm jak
i user są na maszcie na którym już zabrakło miejsca na różne inne anteny RTV czy innych służb.
Stosowane tam radia są stare kilkuletnie f-my Storno  763 (70 cm) i  713 (2m).
Te radiotelefony są sterowne kwarcami tor Tx jaki Rx a na wejściu Rx-a jest 5 obwodowy filtr, który skutecznie  eliminuje
wszelkie problemy w.cz. W poprzedniej lokalizacji obok pracował przemiennik w paśmie 2m i nie było problemów.
Dość odległe stacje wchodziły na węzeł SR6DWB czy teraz SR6DWC.
Tylko skąd takie radio pozyskać ? Chyba na początku tego roku było takie radio na allegro.

Z doświadczenia podam tez swego czasu na Górze Chełmiec pracował śp. Heniu SP6FID kupił
radio TR751a i miał problem z słuchaniem. Dorobił sobie filtr 5 czy 6 obwodowy i przy pomocy GDO
zestroił i stacja obok, za oknem już mu nie blokowała wejscia odbiornika w TR751a.

Jak tu koledzy zauważyli na wejściu postawić filtr.

Na koniec wypada przypomnieć dawne czasy gdy Marek SP7DQR usiłował "zaadaptować" wieże na św. Krzyżu
do celów Packet Radio. Okazało się, ze radia jakimi dysponowali   w Kielcach odbierało to co miało odbierać
a na obiekcie RTV już nie. Było po prost zatkane przez poziom pola w.cz.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2012, 15:05:43 LOC wysłana przez sp6fig »

SQ7LQU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2012, 23:32:37 LOC »

@SP6FIG:  Temat jak najbardziej dalej aktualny. Dziękuję za garść informacji.

Następna przerwa konserwacyjna jest na wiosnę więc jest jeszcze trochę czasu na przygotowanie sprzętu. Sugerowany filtr teoretycznie już mamy. Teraz pracuję nad jakimś modemem. Najpewniej będzie to Baycom, ale zobaczymy.
Mam też nadzieję, że z podłączeniem do internetu nie będzie problemu.

W czasie ostatnich testów używałem jakiegoś starego ręczniaka - chyba Icoma. Bez żadnego filtrowania. Teraz zobaczymy jak pójdzie z filtrem.

Póki co myślę, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Jeszcze raz dzięki za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam!

Przemo SQ7LQU
Przemek
KIELCE