Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: GPS Navibe - czy ktoś traktował młotkiem... ?  (Przeczytany 42907 razy)

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
Odp: GPS Navibe - czy ktoś traktował młotkiem... ?
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 18, 2008, 23:30:19 LOC »

Dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
Mój odbiornik GPS podłączony przez inwerter na tranzystorze zaczął się komunikować zarówno z komputerem jak i z radiem!
Dla zainteresowanych, a nie czytających grupy p.r.r.a dodam, że wykorzystałem tranzystor BC237B (akurat taki wpadł mi pierwszy w ręce) oraz dwa rezystory ok. 5k w bazie i 0,47k (z rezystorem 10k komunikacji nie było) w kolektorze. Wszystko to zasilone napięciem 5V.
Krzysiek
SQ5NWI

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 19, 2008, 13:51:48 LOC »

Takie cos ??

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 19, 2008, 14:08:26 LOC »

dwa rezystory ok. 5k w bazie i 0,47k (z rezystorem 10k komunikacji nie było) w kolektorze.

470 Ohm w kolektorze - trochę mało.
Dość spory prąd leci na tranzystor - ok. 10 mA
A próbowałeś dać np. 2,2k w kolektorze i regulując wartością w bazie uzyskać prawidłową komunikację?

sq2lyh

• *
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 21, 2008, 22:48:54 LOC »

Witam serdecznie.

To chyba jeden z moich pierwszych postów na tym forum  8)

Przerabiałem dziś GM720 na RS232 i zasilanie 12V, ogólnie bez problemu, gorzej z przestawieniem na 4k8. Po przestawieniu w programie było ok, po odłączeniu zasilania i bateryjki prędkość wróciła do 9k6.

I tu moje pytania...

- czy wbudowana jest bateryjka czy akumulatorek?
- na ile czasu powinna starczyć ta bateryjka (akumulatorek)?

Czy jest już jakaś aktualizacja TinyTracka dla 9k6?

pozdrawiam

73

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 21, 2008, 22:55:26 LOC »

Wygląda to na akumulatorek (dość lichej pojemności z racji swoich gabarytów).
Sugeruję jakąś CR2032 doczepić zamiast tej oryginalnej - zmieści się.
Z tym samoistnym powrotem na 9600 to dziwna sprawa - u mnie (i nie tylko u mnie) wracało na 4800.
Czyżby były różne wersje oprogramowania GM720?

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 22, 2008, 10:37:07 LOC »

470 Ohm w kolektorze - trochę mało.
Dość spory prąd leci na tranzystor - ok. 10 mA
A próbowałeś dać np. 2,2k w kolektorze i regulując wartością w bazie uzyskać prawidłową komunikację?

Nie próbowałem, ale muszę jeszcze zmienić połączenie bo chcę, żeby GPS był stale aktywny. Teraz zanim on dobrze wystartuje radio potrafi wysłać beacon 2-3 razy z nierzeczywistymi pozycjami, więc podłączę go na stałe do akumulatora w samochodzie.
W sumie przecież inwerter może pracować na 12V, a nie 5V tak jak zrobiłem teraz. Pozwoli to wpiąć inwerter w obwód zasilania Kenwooda, który z kolei chyba puszczę razem z radioodbiornikiem samochodowym załączanym przez stacyjkę.
Oczywiście zmiana napięcia zasilania inwertera wymusza większą wartość rezystora, a wtedy dobiorę tak, żeby prąd Ice tranzystora miał wartość powiedzmy 2-3mA.
Sam GPS zasilę przez stabilizator 5V bo chyba jego wewnętrzny mógłby nie znieść 12V na wejściu ;-).
Krzysiek
SQ5NWI

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 22, 2008, 10:47:05 LOC »

Wygląda to na akumulatorek (dość lichej pojemności z racji swoich gabarytów).
Sugeruję jakąś CR2032 doczepić zamiast tej oryginalnej - zmieści się.
Z tym samoistnym powrotem na 9600 to dziwna sprawa - u mnie (i nie tylko u mnie) wracało na 4800.
Czyżby były różne wersje oprogramowania GM720?

U siebie nie sprawdzałem jak zachowa się GPS po wyjęciu bateryjki. Nie mam narzędzi, którymi mógłbym to zrobić bezpiecznie dla odbiornika, więc nie pomogę tego sprawdzić na swoim przykładzie.
Na szczęście Kenwood może pracować na 2400, 4800 i 9600, więc w najgorszym razie trzeba będzie przestawić prędkość portu jeśli bateryjka padnie... tylko pewnie najpierw nastąpi konsternacja i poszukiwanie przyczyny niedziałania zupełnie gdzie indziej.  ;)
Krzysiek
SQ5NWI

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 30, 2008, 20:01:55 LOC »

U siebie nie sprawdzałem jak zachowa się GPS po wyjęciu bateryjki. Nie mam narzędzi, którymi mógłbym to zrobić bezpiecznie dla odbiornika, więc nie pomogę tego sprawdzić na swoim przykładzie.
Na szczęście Kenwood może pracować na 2400, 4800 i 9600, więc w najgorszym razie trzeba będzie przestawić prędkość portu jeśli bateryjka padnie... tylko pewnie najpierw nastąpi konsternacja i poszukiwanie przyczyny niedziałania zupełnie gdzie indziej.  ;)

Dziś podłączyłem GM720 pod kompa po dłuższym jego pobycie w szufladzie a tu zamiast 4800 mam 9600 już drugi raz z kolei. Bateryjka pewnie nie trzyma. Resetują się ustawienia. Nie jest to jednak prawdopodobnie bateryjka lecz malutki akumulatorek doładowywany podczas podłączeniu zasilania.
Po wylutowaniu w.w. i podłączeniu pod USB na punktach gdzie jest wlutowany pojawia się napięcie ok 2,9 V a sam akumulatorek po podładowaniu miał 2,6 V

Robert
Robert
SP3WBX

SQ5AXG

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 02, 2008, 11:48:44 LOC »

Trochę odświeżę temat, ale dopiero teraz go zauważyłem.
Otóż Panie i Panowie - można w ciemno kupować GM720.
Bardzo czuły, mały pobór prądu (ok. 50 mA w stanie fabrycznym) i dobra, znaczy się niska cena.
Dostępny do niego soft (SIRF Demo 3.81) umożliwia bezproblemowe przełączenie na 4800.
Umożliwia również wybór co odbiornik ma z siebie wydalać np. tylko RMC i GGA.
Co prawda jest to "myszka" na USB, ale przeróbka na RS jest banalnie prosta.
Wystarczy podlutować przewód do 2 nóżki modułu i już na nim wychodzi to co potrzeba  8)
Dla oszczędnych i nie obawiających się zabaw z SMD - można zmniejszyć pobór prądu przez "myszkę" o ok. 10-15 mA - wystarczy po prosty wylutować PL2303 (adapter na USB) - i tak nie będzie już potrzebny jeśli ktoś na stałe ma zamiar przeznaczyć ten odbiornik do APRS.
Przerobiłem tak już 2 odbiorniki (żadnych niespodzianek), a trzeci czeka na rozdziewiczenie  ;D
FOA PACK czy też Tiny Trak wraz z takim modułem GPS (z wylutowanym PL2303) pobiera ok. 80-90 mA czyli po zastosowaniu akumulatorka polimerowego ok. 2500 mAh już się to nadaje jako urządzenie przenośne - starczy takiej pojemności na kilka/kilkanaście godzin ciągłej pracy.
Oby tylko akumulator w radiu przenośnym to wytrzymał  ::)
A czy nie prościej byłoby gdyby TinyTrak był budowany ze złączem USB pod GPS'a?
Pozdrawiam!
VY 73!
Andrzej, SQ5AXG

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 03, 2008, 02:48:29 LOC »

Jeśli ktoś zintegruje TT z hostem USB, to rzeczywiście będzie prościej, z tym że niekoniecznie taniej i oszczędniej w stosunku do zuywanej energii, bo do tego potrzebny jest kolejny mikroprocesor.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 03, 2008, 09:52:38 LOC »

Jeśli ktoś zintegruje TT z hostem USB, to rzeczywiście będzie prościej, z tym że niekoniecznie taniej i oszczędniej w stosunku do zuywanej energii, bo do tego potrzebny jest kolejny mikroprocesor.
Albo zrobić YAT (jeszcze jeden traker) na Picu który ma USB w dwie mańki.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 07, 2008, 16:27:26 LOC »

Na pinie 1 (zaraz obok TX danych) modułu GPS SiRF Star III jest wyjście dla LED pokazującej status odbiornika. Jest to wyjście - więc drugi biegun diody musimy podłączyć do +

Robert
SP3WBX

SQ7OTE

• *
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 21, 2011, 14:26:37 LOC »

Witam, mam problem czy mógłbym mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób zrealizować podtrzymanie pamięci w Navibe GM720. Mój odbiornik wygląda podobnie do tego umieszczonego na stronie http://www.cqdx.pl/index.php/gps-z-rs232, czyli jak widać nie posiada baterii. Chyba ze ja lekko niedowidzę :) Odbiornik przestawiam w sirfie na 4800, niestety po dniu nieużywania wraca do standardowych 9600, czy ktoś ma jakiś pomysł na rozwiązanie tego ? I drugi problem czy ktoś mógłby zamieścić chociaż przykładowy, jakiś odręczny schemacik tego invertera na tranzystorze ? Pozdrawiam i z góry dziękuję.

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 21, 2011, 16:41:35 LOC »

Chcesz i masz   ;D

Gdyby nie zadziałało to ten rezystor 10 k na bazie tranzystora można zmienić na jakiś inny z przedziału 10k - 100k

Prawie odręcznie, ale to prosty układ więc nie powinno być problemu z odczytaniem moich bazgrołów.

W temacie baterii - nie wszystkie GPS-y ją mają...
Ale jeśli trzyma ustawienia dobę to pewnie gdzieś jest zabunkrowana.
Skoro to GM720 to nawet wiem gdzie  ;)
Zdejmij tą osłonę ekranującą - po lewej stronie (patrząc od kabli) na dole modułu, który się znajduje pod nią jest maleńka bateria.

« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 16:49:44 LOC wysłana przez SP5RZP »

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 22, 2011, 09:58:14 LOC »

Wcześniej w tym wątku masz moje zdjęcia porównawcze GM 621 oraz GM 720. Widać tam baterię, ale wydaje mi się, że jest to bardziej akumulatorek. Sprawdzałem kiedyś i po podłączeniu zasilania do odbiornika pojawia się tam napięcie.
Robert
SP3WBX