Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: częstotliwość wysyłania pozycji  (Przeczytany 46993 razy)

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
Odp: częstotliwość wysyłania pozycji
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 16, 2008, 07:35:08 LOC »

jak Ciebie uczyli do egzaminu ???

Sam się uczyłem :D Z książek bo neta nie było a w klubach beton rządził i po pierwszej wizycie odechciało mi się.

przecież w czasach "transformacji politycznej" byłeś nastolatkiem... już nie piszę kim byłeś przed  ;D

Och , to zabrzmiało jak:
"Ty wtedy synku lizaki lizałeś i oranżade z woreczka popijałeś a myśmy
nie mieli lekko" :D

Przepr. za małe zamieszanie i lekko OT.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 16, 2008, 08:12:50 LOC »

Wg mnie jezeli rozmowa nie przynosi efektu z osoba ktora wysyla ramki co 10m to taka osobe "znak" trzeba przyblokowac lokalnie i po klopocie. Nie bedzie osobnika widac na mapie to i moze zacznie sie zastanawiac i pojdzie po rozum do glowy. To chyba najlepsze rozwiazanie aczkolwiek nie wiem czy takie proste do zastosowania.

sp4cmw

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 16, 2008, 09:35:20 LOC »

Witam pięknie Koleżanki i Kolegów,

Gdyby mnie ktoś pytał o zdanie w takiej sprawie bombardowania DIGI ramkami co kilkadziesiąt sekund, chyba chciałbym sobie odpowiedzieć najpierw na takie pytania:

1. - Czy rzeczywiście z tego powodu powstają jakieś straty, szkody, uszczerbek materialny?
 2. - Czy zjawisko to jest po prostu tylko mnie irytujące, denerwujące, uciążliwe, itp.
 3. - Czy ja też czasem współuczestniczę w takim uciążliwym dla innych procederze?
 4. - Czy podzieliłem się już moimi uwagami i zastrzeżeniami z Kolegą "Emitentem" produkującym takie uciążliwości?
 5. - Czy mogę jakoś wyeliminować moją ewentualną niechęć, nerwowość, złość, wrogość to  Kolegi "Emitenta"?
 6. - Co uczynił - jak się zachował - po rozmowie "Kolega Emitent" nadmiaru ramek?
 7. - Czyje jest to DIGI, które wprowadza ten nadmiar informacji do obiegu?
 8. - Czy powiadomiłem właściciela DIGI o moim życzliwym kontakcie z Kolegą "Emitentem"?
 9. - Co zasugerowałem właścicielowi DIGI?
10. - Czy właściciel DIGI rzeczywiście podziela mój pogląd o przyblokowaniu Kolegi "Emitetenta" w sposób programowy?

No i potem bym pierwszy zaczął rzucać kamieniami....

A tak już praktycznie, niektóre z tych pytań mogą same w sobie dać rozwiązanie lub skłonić do innych wniosków.
Jak widać, zupełnie pomijam najróżniejsze możliwe aspekty formalno-prawne. 
Starałem się tylko obracać w sferze APRS-Spiritu!

Zresztą, jest bardzo możłiwe, że zupełnie nie mam racji...

Pozdrawiam serdecznie z zachmurzonej Łomży

Henryk
Nowy znak: HF4C

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 16, 2008, 13:12:39 LOC »

Wszystko fajnie,tylko pomyslec trzeba co sie stanie jak w zasiegu digi pojawi sie 10 stacji nadajacych co 10 sek. jedna jakos ujdzie ale wieksza liczba watpie bo ciezko bedzie digi odbierac inne "normalne" stacje  :o
A co do 19 kanalu CB,czy ktos mowi ze na 144,800 robi sie cos innego niz APRS ?? chyba nie tylko chodzi o to zeby sie grzecznie zachowywac  ;D trzeba by uczyc ludzi uzywania SB i to bedzie najlepsze co da sie wymyslec w tej sprawnie  :P
To bylo by na tyle aktualnie z mojej strony  ;D

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 16, 2008, 15:09:32 LOC »

Jeśli nie będziemy przestrzegać żadnych reguł, z 144,800 zrobi się kanał 19, gdzie każdy do woli ciśnie PTT i wygłasza swoje mądrości

Marne porównanie (i przepraszam za offtopa).
Akurat na CB jest ustalone co na którym kanale i zawsze wiadomo gdzie wołać.
Żeby ta służba była tak zorganizowana to już byłoby dobrze, bo tu co wioska to dziwniejsze zasady.
A jeśli o mądrości chodzi to polecam 80m wieczorami, tam dopiero jest ciekawie.
Nie piszę bezpodstawnie. Parę razy 19k włączałem u siebie, żeby posłuchać co się dzieje. Oczywiście znalazł się jeden taki życzliwy, co nawijał ku***mi co chwilę, nie wspominając już o szympansach, wydających różne dziwne odgłosy. I to są wg Ciebie zasady? Tam każdy robi co chce, bo nikt tego bajzlu nie pilnuje. Od tego czasu nie słucham CB, szkoda czasu.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 16, 2008, 15:52:39 LOC »

W każdym razie rozmowa nie jest o CB, tylko o częstotliwości wysyłania pakietów.

Odpowiadając na pytania:
1. Czy rzeczywiście z tego powodu powstają jakieś straty, szkody, uszczerbek materialny?
Na pewno nie powstaje uszczerbek materialny, bo nic się z tego powodu nie psuje. Szkody są innego rodzaju. Stacja, która zbyt często wysyła ramki zajmuje jedyną częstotliwość APRS na 2m. Inne stacje, zwłaszcza stacje o małej mocy, nie mają możliwości w tym czasie dostać się na pasmo. Załóżmy, że znajdzie się 5 takich stacji. Każda będzie wysyłać ramki nawet z najkrótszą ścieżką WIDE1-1 (a wiemy dobrze, że większość wysyła z dłuższą). Powiedzmy, że digi powtarzają ramki z opóźnieniem ok 1s. Jeśli wszystkim tym stacjom uda się wejść w odpowiednim momencie, każda zostanie powtórzona i w efekcie uzyskamy 10s zajętego kanału. Czy zależy nam wszystkim na tym, żeby na kanał dostawało się tylko 5 stacji? Czy reszta ma w tym czasie wyłączyć swój sprzęt, bo inni muszą mieć dokładność z odstępem 10s? Do tego dochodzą pakiety stacji domowych, pakiety digi, pakiety bramek, wiadomości, pakiety stacji pogodowych i na tej jednej częstotliwości robi się bardzo gęsto.

2. - Czy zjawisko to jest po prostu tylko mnie irytujące, denerwujące, uciążliwe, itp.
Mnie na pewno, bo na Kenwoodzie komunikat pokazuje się przez 10s. Jak łatwo obliczyć ramki wysyłane co 10s (i nie duplikaty, bo pozycja się zmienia) będą się pojawiać jedna za drugą. Ale nie tylko o mnie chodzi, bo oprócz mnie słucha jeszcze wiele innych stacji. A wszystko reszta jak w p. 1.

3. - Czy ja też czasem współuczestniczę w takim uciążliwym dla innych procederze?
Ramki wysyłam co minutę w TH-D7, a w TM-D710 używam Smart Beaconing. Jeśli wysyłam ramki częściej, oznacza to jakieś próby - sytuację tymczasową. Ale jeśli widzę kogoś, kto przez całą drogę kilka razy wysyła ramki co 10s, to trudno nazwać to próbami.

4. - Czy podzieliłem się już moimi uwagami i zastrzeżeniami z Kolegą "Emitentem" produkującym takie uciążliwości?
Próbowałem, ale na wpisanej QRG nie odpowiada. Zaproponowałem, by sprawą zajęli się koledzy z jego stałego QTH, bo może będą mieli lepszy kontakt.

5. - Czy mogę jakoś wyeliminować moją ewentualną niechęć, nerwowość, złość, wrogość to  Kolegi "Emitenta"?
Niechęć? Ja nie mam do kolegi niechęci, tylko obiektywnie piszę, jakie są skutki interwału 10s.

6. - Co uczynił - jak się zachował - po rozmowie "Kolega Emitent" nadmiaru ramek?
Dalej wysyła, bo nikt się dotychczas z nim nie skontaktował.

7. - Czyje jest to DIGI, które wprowadza ten nadmiar informacji do obiegu?
Digi nie wprowadza, stacja wprowadza. Jeśli nawet są ograniczenia w digi, stacja dalej może samodzielnie zajmować pasmo i digi nic na to nie poradzi.

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 16, 2008, 16:59:46 LOC »

Są pewne zasady i obyczaje uwarunkowane prawnie i są takie które nazywa się dobrymi zasadami współżycia społecznego i tak samo są przyjęte jakieś dobre zasady w APRS. Jest nawet taki dział na forum „Zasady dobrej pracy APRS”  gdzie właściwie ten temat powinien się znaleźć. Jeśli ktoś robi jakieś próby to myślę, że każdy to zrozumie a nawet pomoże, przecież można eksperymentować, wyciągać wnioski itd., ale jeśli ktoś łamie te zasady w sposób nagminny to powinien się liczyć z oburzeniem innych użytkowników 144,800. Są to przeważnie koledzy którzy obserwują sytuacje na mapie w swoim rejonie lub ci co maja TM-D710 i tacy przeważnie reagują na stacje mobil wysyłające beacony co 10 sek. chcąc do nich dotrzeć i ich uświadomić a przez niektórych nazywani  ORMO. Nie tacy co włączają tylko urządzenie i myślą „ o widać mnie” i tyle. Tak samo jak w życiu codziennym są tacy co przestrzegają zasad, są tacy co je naginają i tacy co kompletnie je olewają i mają gdzieś innych a to ociera się o egoizm. Nie mam nic przeciwko nadawaniu ramek w czasie jazdy mobila co 60-30 sek. lub dobrze ustawiony „smart beaconing” np. jeśli stacja pracuje małą mocą a sam widzę, że niektóre ramki nie dochodzą, ale co 10 sek. i z dużej mocy to się już robi się 6 x na min. i jak kolega wcześniej napisał, że niech znajdzie się jednocześnie takich stacji 10 sekundowych kilka to robi się galimatias szczególnie jak to są koledzy często jeżdżący po mieście i czasem zawodowo a inni mają mniejsze szanse na dotarcie do digi. Widząc takie działania zostaje jakiś niesmak w całej tej zabawie jak dla mnie zabawie edukacyjnej bo zawsze się czegoś nowego dowiem i nauczę. Sam dochodzę do niektórych rzeczy metodą prób i błędów, czytając strony www i forum lub pytając po prostu innych.
Robert
SP3WBX

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 16, 2008, 17:41:51 LOC »

chcąc do nich dotrzeć i ich uświadomić a przez niektórych nazywani  ORMO.

Jeśli na tym akcja ma się zakończyć to OK. Gorzej jeśli zacznie się "uprzejmie donoszę ...."
Albo co gorsza jakieś rękoczyny :D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2008, 17:43:40 LOC wysłana przez sq6ade »

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ3MKT

• *
  • Nie znajdziecie mnie szukając tylko w Niebie
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 16, 2008, 22:47:17 LOC »

Witam wszystkich serdecznie.
   Szczerze mówiąc chcę zacząć bawić się APRS'm. Z drugiej strony czytając takie komentarze, to już się boję i nie wiem czy się w ogóle odważę!
   Miałem okazję rozmawiać z Kolegą  SP3WBX z Poznania który przekazał mi informację o nadmiernie wysyłanych bikonach naszego kolegi, za co z góry dziękuję. Informację tą przekazałem i kolega wyłączył sprzęt i już go nie ma.
   Myślę że w tym miejscu wrócił bym do wypowiedzi Andrzeja, który podkreślał że jest to typowe dla nowych stacji. No i się nie pomylił, bo kolega z Poznania podobnie jak ja jest w tej materii nowy, z tym że On ma już sprzęt, a ja nie.
Należy dodać że nie każdy posiada radio mogące sprawdzić jakie wiadomości są wysyłane i co jaki czas. I tutaj niezbędna jest interwencja kolegów którzy mogą udzielić koleżeńskiej uwagi. Gorzej jest jak dany delikwent nie otrzymał tak owej, a już na swój temat może się tyle dowiedzieć z forum. Wiadomo że każdy powinien mieć jakiś poziom wiedzy na temat tego w co się bawi. I tu kolejny drażliwy temat. Bo z tym jest różnie. Zwłaszcza jeżeli ktoś cały dzień pracuje i zostaje mu mało czasu na nocne czytanie. Czy taka osoba nie powinna, lub nie może się bawić? No i od czego są koledzy!?
I w tym miejscu jeszcze raz podkreślam postawę (obywatelską a nie ormowską :D) SP3WBX, która mi się podoba.
   A jeśli chodzi o sprzęt to co w tym złego że ktoś komuś programuje Open Tracker'a. Przecież nie od razu Kraków zbudowano.
Mi też pierwszy raz sprzęt zaprogramuje kolega, a potem nauczę się robić to sam. Nie każdy jest Alfą i Omegą jak co poniektórzy. I też będę eksperymentował i mogę zrobić coś co może się komuś nie spodobać.

A jeżeli są takie krachy to oznacza tylko jedno, że trzeba edukować, edukować i jeszcze raz edukować.
I tutaj wielka misja dla miłośników tego hobby. Dla tego musimy się informować i mam nadzieję, że teraz jak np. ja, czy ktoś z mojego QTH zrobi coś nie tak, to napiszecie do mnie maila w tej sprawie żeby zwrócić uwagę, zanim ukarzą się kolejne komentarze.

Pozdrawiam wszystkich bez wyjątku!
Z wyrazami szacunku
   Daniel SQ3MKT

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 16, 2008, 23:18:03 LOC »

Witamy Kolegę w gronie !

Ja sie tylko dziwie, ktoś komuś programuje trackera, przecież nie robi to szewc tylko inny krótkofalowiec i nie wie jakie parametry wpisuje ???

Spokojnie prosze sie uruchamiać i eksperymentować, tu jest newatpliwa zaleta, Kolega jest w kontakcie i nawet fotke umiescił. Jak parametry trackera nie beda odpowiedznie to już
nasze APRSowe ORMO bedzie wiedziało kogo szukać  ;)

Pozdrawiam
Tomek

Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 16, 2008, 23:25:15 LOC »

Ale po co wylaczac sprzet  ???  wystarczy wlaczyc Smart Beaconing i po klopocie  :) najlepsze rozwiazanie bo ramki sa wysylane "inteligentnie"  :P

SQ3MKT

• *
  • Nie znajdziecie mnie szukając tylko w Niebie
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 16, 2008, 23:37:09 LOC »

Witam!
   Maciej czeka aż kolega przeprogramuje jemu open trackera. Używa do APRS'u ręczniaka 5W i nie ma opcji dokonywania zmian ręcznie. Nie ma wyjścia. Musi czekać!
I to właśnie tym bardziej motywuje mnie do tego żeby się uczyć obsługi. Pobrałem już z internetu program i mam kabel usb - com. Czekam na swój egzemplarz open trackera i będę próbował się pobawić, by móc zadziałać jak będzie taka potrzeba.
Z wyrazami szacunku
   Daniel SQ3MKT

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 16, 2008, 23:51:06 LOC »

Nie chodzi o to, że ktoś komuś zaprogramował tylko o to, że źle zaprogramował a użytkownik nawet nie wie co tak na prawdę się dzieje i nie chodzi o to, żeby kolega któremu zwrócono uwagę wyłączył urządzenie i zniechęcił się bo z tonu Twojej wypowiedzi tak wywnioskowałem, tylko o to, żeby było dobrze zaprogramowane i żeby nie powodowało sytuacji o którą rozbija się ten wątek a wtedy sam użytkownik będzie miał satysfakcję. Do sprawdzenia tego co sie wysyła nie jest konieczne drugie radio. Wystarczy wejść na www.aprs.fi lub www.aprs.radom.pl i już wiadomo i taka powinna być kolej rzeczy żeby nawet z czystej ciekawości sprawdzić od czasu do czasu "jak wychodzę na mapie" a nie tylko wysyłać a pomyłki jak zawsze się zdarzają. Każdy ma jakąś własną ścieżkę którą dochodzi do wiedzy. Lepszą lub gorszą.
Robert
SP3WBX

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 17, 2008, 01:19:52 LOC »

Zamierzeniem całego tego wątku było poinformowanie kolegi (i innych rozpoczynających APRSową przygodę) o skutkach ustawienia zbyt krótkiego odstępu i cieszy mnie, że się udało.
W żadnym wypadku pierwsza wiadomość w tym wątku nie miała kolegi zdyskredytować, ani zniechęcić.
Nie mam nic przeciwko programowaniu komukolwiek trackera, ani nie mam nic przeciwko nauce i uczeniu się na błędach. Chciałem tylko uświadomić pewien problem - udało się, zatem zapraszam Ciebie Daniel i kolegę Macieja do włączenia swojego sprzętu i dalszej zabawy.
A forum - jest po to, żeby wymieniać poglądy i pomagać początkującym i tą rolę kolejny raz spełniło.

Pozdrawiam!

sp4cmw

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 17, 2008, 07:42:31 LOC »

Witam pięknie,

Cieszę się, że jestem krótkofalowcem, że podoba mi się APRS!
Mam nadzieję , że i Kolega Maciej też tak to odczuje.
Gdy zobaczyłem, że jednak są odpowiedzi na pytania 4, 5, 6 -  to aż serce się raduje!

To jednak oznacza, że jakieś tam "niezręczne" sytuacje mogą czasem powstawać.
Problem edukacyjny jest bezwzględnie ważny, nie  każdy jest zero-jedynkowcem.
To dobrze, że w internecie jest aż tyle o sprawach APRS w Polsce i nie tylko.
Trudniejszym jest drugi aspekt dyskusji, problem HAM-Spiritu pozostanie...
Ale przecież jest FORUM.APRS.PL - jak widać pomocne i potrzebne.

Ja tam jednak ufam we wzajemną życzliwość Naszej Braci Krótkofalarskiej!

Pozdrawiam serdecznie z dzisiaj już rozchmurzającej się Łomży o poranku lipcowym
(- wierzę, że zmiana pogody, to właśnie z tej okazji!!!)

Henryk

Nowy znak: HF4C