Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Smart Beacon  (Przeczytany 28964 razy)

SP3WBX

• *
Smart Beacon
« dnia: Lipiec 12, 2008, 01:43:38 LOC »

Witam.

Czy któryś z kolegów znających dobrze OpenTrackera mógłby mi wyjaśnić telefonicznie do czego jest kilka "ptaszków"" i funkcji do zaznaczenia w oprogramowaniu których nie mogę rozpracować?

Robert
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2008, 01:53:00 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SP3WBX

• *
Odp: OpenTracker - programowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 16, 2008, 17:03:59 LOC »

Nie ma nikogo?  :(
Robert
SP3WBX

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2008, 22:12:17 LOC »

Nie ma nikogo?  :(

Zagadaj na GG...: - 1121264

Jutro będę w robocie - to najlepiej gdzieś po 17:00 no chyba że zobaczysz mój track że już jestem w Kozienicach.
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://sq5ltl.czajka.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

sq9xtr

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2008, 17:51:37 LOC »

A czy ktoś może napisać jak uruchamia się przełączanie OT+ między dwoma profilami? Zrobiłem kilka prób ale coś jest jednak nie tak. Powiedzmy, że chce by OT+ przy przemieszczaniu się powyżej 10 km/h był profilem A, a ponieżej tej prędkości profilem B.

Czy dokłądnie jest funkcja w SB Use transmit rate from?

Maciek
SQ9XTR
OpenTracker+, Yaesu FTL 2011 *** Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T w Polsce http://telewizja-cyfrowa.com.pl

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2008, 22:02:02 LOC »

Tak mogę Ci to opisać. Zrób tak jak w załączniku. Trochę już to rozpracowałem. Ustawiasz najpierw profile, co tam chcesz, żeby było nadawane i wyświetlane itd. wchodzisz w Profile Switching i tam zaznaczasz tak jak widzisz. Przy Speed wpisujesz prędkość 10 km/h. (może być 5 km/h i tak chyba lepiej, ja tak mam)
Musisz jeszcze zaznaczyć klikając na tych kwadracikach tak, aby w Profilu 1 było <= 10 km/h a w Profilu 2 > 10 km/h. Możesz jeszcze zaznaczyć "ptaszka" przy Transmit when switching to this profile czyli beacon będzie nadawany kiedy dany profil będzie się włączał czyli przy przekraczaniu granicy 10 km/h.
Funkcja Use transmit rate from określa tylko i wyłącznie zakres najrzadszej i najczęstszej emisji beaconu
Funkcja przełączania profili w zależności od prędkości jest bardzo przydatna bo można ustawić tak, żeby np. na postoju nadawać rzadko ramki.
Jeśli masz jakieś pytania to chętnie odpowiem. Jest kilka ciekawych ustawień.
Robert
SP3WBX

sq9xtr

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2008, 22:22:19 LOC »

OK, dzięki! Za jakieś pół godziny będe jechać do kumpla to spróbuje coś przetestować  :)
Jeżeli znasz jakieś fajne sztuczki na OT+  ;) to napisz - skorzystają przy okazji inni, bo przeszukałem trochę forum i na temat zabaw i ustawień OT+ jest niewiele.
OpenTracker+, Yaesu FTL 2011 *** Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T w Polsce http://telewizja-cyfrowa.com.pl

sq9xtr

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2008, 11:00:13 LOC »

Testowaliśmy ostatnio OT+ na wyjeździe.

http://www.aprs.radom.pl/cgi-bin2/trackGOO.cgi?znak=sp9kgp&od=640&okres=640

OT był ustawiony w tryb SB. Pierwsze ramki do granicy z Polską leciały via GPRS, później postawiliśmy jeszcze trzy via GPRS w górach. Radio to Yaesu VX7, 5W. Wszędzie gdzie jechaliśmy "odbieraliśmy" coś na 144.800 więc wydawało nam się, że nie jedziemy raczej przez APRSową pustynię  :) Jednak np. Słowacja i wschodnia część Chrowacji wypadły blado. :(

Przetestowałem wczoraj Twoje ustawienia działają ale mam wrażenie, że tylko w jedną stronę. Po włączeniu OT i staniu działa profil 1, przy przemieszczaniu przełącza się do profilu 2, jednak gdy znowu się zatrzymam nie przełącza się do profilu 1 - przynajmniej takie mam wrażenie. :) Czy ptaszek nie powinnien być również  przy Transmit when switching to this profile w profilu 2 ?

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2008, 12:13:13 LOC »

Przetestowałem wczoraj Twoje ustawienia działają ale mam wrażenie, że tylko w jedną stronę. Po włączeniu OT i staniu działa profil 1, przy przemieszczaniu przełącza się do profilu 2, jednak gdy znowu się zatrzymam nie przełącza się do profilu 1 - przynajmniej takie mam wrażenie. :) Czy ptaszek nie powinnien być również  przy Transmit when switching to this profile w profilu 2 ?

Przełącza się. Zależy jednak jaką masz ustawioną częstotliwość dla ramki na postoju. Jeśli np. 20-30 min to po tym czasie nastąpi emisja ramki. Możesz zaznaczyć "ptaszka" przy Transmit when switching to this profile w Profilu 2 to będzie emitował zaraz po tym jak się OT przełączy w ten profil, wszystko zależy do czego ma Ci służyć to przełącznie profili.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2008, 12:16:22 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

sq9xtr

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 03, 2008, 17:52:49 LOC »

Chaiłem spróbować wykorzystać jeden zestaw do samochodu i przemieszczania się pieszo. Czyli gdy jestem w samochodzi działa SB i wyświetla się symbol samochodu, a gdy zostawiam samocód i idę pieszo ramki wysyłane są albo dzięki SB albo interwałem np co 120 sekund. Trzeba by jednak to ustawić tak by OT się przełączał się do trybu pieszego gdy stanę na światłach lub będe jechać w korku. :)

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 03, 2008, 20:15:53 LOC »

Wybacz, ale nie bardzo rozumiem. Czy jeśli będziesz jechał w korku lub stał na światłach to chcesz aby OT przełączał się w drugi profil wysyłał symbol jogger?
Ja miałem ustawioną kiedyś taką opcję, że zależnością od jakiej przełączały się profile był zewnętrzny wyłącznik podłączony pod wyjście jumper, które zaznacza się w opcjach Profile Switching. Jeden profil był ustawiony jako symbol samochód ze smart beaconing a drugi po przełączeniu przełącznika jako jogger lub bike również ze SB. Zabierałem sobie cały zestaw do plecaka na rower i byłem na mapie a jak wsiadałem od samochodu to również zabierałem ten zestaw i wystarczyło tylko zmienić położenie wyłącznika. Czy o to Ci chodziło? Niestety ma to trochę wad bo trzeba to ciągle nosić do auta itd. no i pamiętać o włączeniu odpowiedniej pozycji w zależności od sytuacji. Problem rozwiązać można przez dwa osobne zestawy OT i tak zamierzam zrobić. Poza tym trzeba pilnować i kontrolować urządzenie tak, aby nie zostało na postoju i nie wysyłało ramek jak dla najmniejszej wartości SB.
Robert
SP3WBX

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 03, 2008, 20:34:32 LOC »

Problem rozwiązać można przez dwa osobne zestawy OT
to najlepsze rozwiazanie... z czasem sam doszedlem do takiego wniosku. Jeden TT czy OT to za malo.

sq9xtr

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 03, 2008, 21:43:56 LOC »

Wcześniej zgubiłem wyraz - nie.  :) Miało być oczywiście, żeby się nie przełączał gdy stanę na światłach. Słyszałem o opcji przełącznika i chętnie się dowiem jak ją dokładnie wykonać.

Robert, dzięki za możliwość zatelefonowania do Ciebie, jak będe siedzieć przed kompem gdzie mam RS232 (bo niestety mam taki tylko w pracy) i nie będe czegoś wiedzieć to sobie pozwolę na telefon. Z drugiej jednak strony miło by było gdyby jednak napisać to na forum, bo to tutaj zostanie i ktoś następnym razem zamiast szukać, pytać czy dzwonić będzie mieć gotową skarbnicę wiedzy na temat OT+. Barkuje tutaj wiedzy podstawowej dla posiadaczy nie tylko OT+ ale też i innych trackerów.

Co do posiadania dwóch zestawów to jestem za - mój plan jest obecnie taki by na stałe zamontować OT+ w samochodzi + jakieś radio. Tutaj mogę dodać pytanie o możliwość połączenia jednej anteny na 2m do TRXa i odbiornika FM. Myśle, że jakaś krótka antena na 2m w miarę dobrze spisze się jako antena odbiorcza radia samochodowego. Drugi zestaw to będzie już poprostu radio z APRSem. OT jest za duży i ma za dużo połączeń by się martwić gdzie to schować i uważać czy się nie odłączył jakiś kabelek. W moim przypadku jest to Yaesu VX 7 + OT + GPS + aku do OT + zew. mikrofon do Yaesu. 5 rzeczy by nadawać ramki ...  o 3 za dużo.  :)

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 03, 2008, 22:34:19 LOC »

Chaiłem spróbować wykorzystać jeden zestaw do samochodu i przemieszczania się pieszo.

Zatrzymaj sobie OT na wycieczki piesze i rowerowe. Do samochodu zrób sobie zwykłego TT1.6 ustaw SB podłącz pod światła i zapomnij o problemie z kablozą, przełaczeniem itp.
Dla mnie jazda w mieście, gdy odcinki krótkie, a amatorów cudzych własnosci jest wiele to wyciaganie
tego wszystkiego to tylko męczarnia. Dlatego mam dedykowaną antenę do APRS zamontowaną na stałę, która nie kusi a dedykowane do APRS radio jest zbunkrowane.

Pozdrawiam Tomek
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

sq9xtr

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2008, 23:06:15 LOC »

Tak też chce zrobić wsadzić do samochodu radio i OT. Na wycieczki jak napisałem nie chce bo za dużo kabelków i pudełeczek ;)

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 04, 2008, 04:29:02 LOC »

1) Czytając kolejne posty w wątku zastanawiam się nad sensownością przełączania profilów w zależności od prędkości samochodu. Funkcję tę spełnia SmartBeaconing. Chyba, że chodzi o nadrobienie pewnego minusa w SB, czyli wysyłanie beaconu, kiedy się zatrzymujemy.

2) Sensowne byłoby natomiast przełączanie profilów w przypadku trackera lecącego z balonem. W zależności od wysokości następuje zmiana ścieżki packetowej. Podczas startu/lądowania potrzebna jest dłuższa ścieżka, nawet WIDE1-1,WIDE2-2. Na wysokości przelotowej całkowicie wystarczy ścieżka WIDE2-1.

3) Przełączanie profilów mobile/portable chyba najlepiej będzie działało z zewnętrznym przełącznikiem. Wówczas jeden profil może być z SSID i symbolem mobilowym, drugi pieszo-biegacza. Unikniemy cudownych transmisji, kiedy mobil stojąc na światłach zamienia się w piechura, czy staje się zupełnie inną stacją przez odmienne SSID.

4) Z moich doświadczeń zmiany profilów w OT, to jednak nie wszystko działało, jak należałoby się spodziewać. Próbowałem skonfigurować zmianę profilów w zależności od napięcia zasilania. Gdy napięcie >13V, profil z włączonym radiem na stałe. Gdy napięcie <13V, profil z włączaniem radia tylko na czas wysyłania beaconu. Byłoby to przydatne, aby zostawić tracker na stałe włączony, radio włączone na stałe tylko, gdy silnik pracuje, wówczas można używać VA, czy w przypadku duobandera pogadać na drugim paśmie. Być może OT został już dopracowany, ale pół roku temu, może rok, próby wywoływały mnóstwo negatywnych emocji.
73
Andrzej SP3LYR