Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Yaesu VX-8R  (Przeczytany 29840 razy)

SP8HBD

• *
Odp: Yaesu VX-8R
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 27, 2008, 12:02:31 LOC »

Ciekawe czy będzie można z nim używać dowolny odbiornik GPS na bluetooth, czy tylko da się wykorzystać ten dedykowany w mikrofonie ?

SP8HBD

• *
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 27, 2008, 12:53:24 LOC »

No i jeszcze jedno. Zauważyłem na fotkach cenę w jenach. W przeliczeniu na złotówki daje to jakieś 1200 zł o ile dobrze policzyłem. Czyli znając realia cena w Europie będzie około 2 razy wyższa. Jeżeli tak będzie to wg. mnie nie znajdzie on wielu nabywców.

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 27, 2008, 15:57:32 LOC »

Za ręczniaczka 2400? To chyba lekka przesada...

SQ6GGL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 31, 2008, 22:58:54 LOC »

Ciekawe czy będzie można z nim używać dowolny odbiornik GPS na bluetooth, czy tylko da się wykorzystać ten dedykowany w mikrofonie ?
Też jestem ciekaw… ktoś wie?

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 02, 2008, 00:27:30 LOC »

Według informacji z http://va3rcs.tripod.com/page6a.html samo radio nie posiada TNC. Modem dołączyli za to do odbiornika GPS, co oznacza, że Bluetooth służy tylko i wyłącznie do komunikacji z zestawem słuchawkowym. Co więcej taki zestaw zapewne będzie wymagał opcjonalnego adaptera Bluetooth (BU-1).
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 02, 2008, 00:45:27 LOC »

No tak, ale ciągle pozostaje dużo niewiadomych, a nie ma oficjalnych informacji ze strony Yaesu/Standard. VX-8R prezentuje się na zdjęciach, że dane APRS, tzn. lista stacji, ich szczegóły itd. pokazywane są na wyświetlaczu radia. Wówczas komunikacja modułu GPS/TNC musiałaby zawierać nie tylko audio, ale też port danych. Inne źródła mówią o wbudowanym TNC i opcjonalnym bluetooth i GPS, jak np. http://www.rigpix.com/yaesu/vx8r.htm
A swoją drogą, to mobilowy, a właściwie motocyklowy Yaesu FTM-10R, który pozwala na bluetooth audio, nie cieszy się najlepszymi ocenami swojego bluetootha. Nie zawsze wiadomo, czy to korespondent skończył transmisję, czy bluetooth się zaciął. No chyba, że chodzi o zwiększenie liczby motocyklowych dawców organów.
73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 02, 2008, 01:00:19 LOC »

Nie zauważyłem od razu linku na podanej stronie do instrukcji obsługi. Niby jest, ale jakaś taka ogólna. Wynika z niej, że VX-8R może służyć do pracy packet z pomocą opcjonalnego interfejsu 'gniazdo mikrofonowe - TNC'. Nic o APRS. Wygląda, że jest to instrukcja z wcześniejszego etapu rozwojowego, kiedy potrzebna była do zatwierdzenia urządzenia przez FCC.
73
Andrzej SP3LYR

SQ6GGL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 26, 2008, 08:06:49 LOC »

PreOrders Open   
no i wiadomo ile będzie kosztował w US - 399$
ulotka o vx8: http://www.hamradio.co.uk/pdf/VX-8R.pdf

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 26, 2008, 08:43:03 LOC »

Czyli u nas powinien kosztować poniżej 1200 zł - a ile będzie kosztował to tylko nasi dość pazerni importerzy wiedzą...
Jak rozumiem to cena wersji podstawowej?
Ciekawe ile sobie zażyczą za ten mikrofon z odbiornikiem GPS?
Bo sam TNC to chyba w radiu upchali?

SQ6GGL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 26, 2008, 09:29:19 LOC »

sam gps prawie 100$ ale aby go podłączyć trzeba albo kupić mikrofon za 55$ albo adapter za 33$
a żeby się wyposażyć w słuchawkę BT trzeba wydać dodatkowo 80$ za moduł BT + prawie 100$ za słuchawkę.
Czyli za wszystko prawie drugie tyle co za radio
Dodatkowo wygląda chyba na to że nie ma możliwości podłączenia GPS-a na BT a to jest wg mnie całkowicie bez sensu.

SQ2CDD

• *
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 01, 2008, 14:46:15 LOC »

Witam wszystkich po dawnych latach - reinkarnacja ;) 

Mam pytanko czy wiadomo kiedy to cacko będzie w sprzedaży? Czy APRS będzie na tym radyjku działał za pomocą obojętnie jakiego GPS z łącznością bluetooth czy tylko dedykowanemu temu radyjku? Już tu koledzy coś wcześniej wspominali ale jak na razie to tylko takie domysły.

73 Wojtek
73 SQ2CDD Wojtek

Często i gęsto gdzieś latam, bujając w obłokach  (>c

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 01, 2008, 16:58:25 LOC »

Bluetooth w VX-8R jest tylko dla słuchawek/mikrofonu i wymaga dodatkowego modułu.
GPS wchodzi po kabelku i z dostępnych informacji wynika, że dane idą w NMEA-0183.
73
Andrzej SP3LYR

SQ4LWO

• PG APRS
  • *
    • sp4
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 05, 2008, 13:49:27 LOC »

Witam,
Miałem okazje pobawić się Vx8 na giełdzie Kempton Electronics & Radio Rally w Londynie.
Jakie było nasze zdziwienie kiedy zobaczyliśmy stoisko Yaesu i na czele całego wystawionego parku sprzętowego Vx8.
Więc tak, ,radio naprawde robi wrażenie pod względem wyglądu, do tego nie jest grube. W menu znajdują się wszystkie ustawienia do APRS. Niestety goście z Yaesu nie byli za bardzo zorientowani w możliwościach. Szczerze mówiąc wyglądało to tak jakby wysłali tam dwóch pierwszych lepszych z marketingu. Potwierdzili że tnc jest wbudowane w radio oraz że opcjonalny moduł bluetooth będzie umożliwiał transmisję tylko w zakresie przesyłania głosu do zestawu słuchawkowego. Osobiście odniosłem wrażenie że sami nie byli tego do końca pewni. Opcjonalny GPS będzie nadawał w standardzie NMEA-0183 więc da się podłączyc standardowy odbiornik. Nie wiadmomo nic na temat prędkości z jaką będzie się dodbywała ta komunikacja. Ani goście z Yaesu tego nie wiedzieli, ani nie ma tego w oficjalnej ulotce. Miejmy nadzieje że będzie to 4800. W menu nie udało mi się doszukać możliwości ustawienia tego parametru. Teraz na zdrowy rozsądek - jeśli gps nadaje w standardowym nmea to logiczne że to tylko gps a nie całe tnc. Przy podłączeniu uniwersalnego odbiornika gps będzie jednak mały problem - złącze. Gniazdo do podłączenia gps-a to chyba jakis nowy wynalazek Yaesu, nigdy wcześniej takiego nie widziałem, okrągłe, zakręcane a wewnątrz sporo wystających pinów, rozstawionych jakby losowo. Kupując więc radio, aby korzystać z APRS nine wystarczy gps używany np do Tinytraka, potrzebna będzie specjalna wtyczka. Mam nadzieję że będą w sprzedaży.
Na uwage zasługują trzy niezależne VFO (właściwie to trzy moduły radiowe). Oprócz standardowo, 2m i 70cm można załączyć trzecie radio (UKF 88-108) jako osobny band i słuchać go na słuchawkach w stereo.  Do tego jest osobne gniazdko jack do standardowych słuchawek. Na zakres AM jest wbudowana wewnętrzna antena ferrytowa.
Na pytanie "kiedy" odpowiedziano nam że prawdopodobnie w listopadzie. Cana w UK ma wynocić ok 300 funtów, co nie wydaje się drogo nawet w przeliczeniu na złotówki. Ciekawe ile będzie kosztowało w Polsce.

Krzysztof
Krzysztof
Olsztyn (chwilowo UK)

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 05, 2008, 14:48:42 LOC »

Krzysztof, dzięki za nowe szczegóły. Jeszcze jedną zastanawiającą kwestią jest port szeregowy. W materiałach dotąd dostępnych nie można zauważyć dodatkowego gniazda do komunikacji z komputerem. A więc nie tylko programy APRS, ale także programowanie menu, pamięci itd. Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest, że port GPS będzie spełniał tę funkcję. Czy widziałeś, aby radio miało jeszcze jakieś inne gniazdo?
73
Andrzej SP3LYR

SQ4LWO

• PG APRS
  • *
    • sp4
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 05, 2008, 15:35:57 LOC »

Radio ma trzy gniazda, z boku jest jack do słuchawek stereo, oraz gniazdo do zewnętrznego zasilania, oraz trzecie gniazdo obok anteny. Ma ono sporo pinów i trudno powiedzieć czy te same będą służyły do podłączenia gps-a i transmisji z pc. Jeśli by tak było to było by to duże ułatwienie przy komunikacji radia z pc, ponieważ odbiorniki gps z portem szeregowym wykorzystują standard rs232 to i radio musi go wspierać, to oznaczałoby że nie będzie potrzebny dodatkowy konwerter ttl-rs232 przy połączeniu z pc. No chyba że gps dostarczany przez Yaesu rozmawia z radiem w ttl-u, wtedy nawet do podłączenia kompatybilnego odbiornika trzeba będzie użyć konwertera poziomów, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, jeżeli to samo gniazdo służy do podłączenia odbiornika gps i komunikacji z pc, to nie da się wykorzystać tego radia tak jak np tmd700, podłączając go do np ui-view, tym bardziej  jeśli do transmisji miałby służyć wspólny port z gps-em. Jeżeli w ofercie nie ma kabla radio-pc, zastanawiające jest czy da się wogóle podłączyć tnc tego radia z pc. Nasuwa się tylko jedno w takim przypadku - transmisja przez bluetooth. Cóż, poczekamy - zobaczymy.
Krzysztof
Olsztyn (chwilowo UK)