Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: X-Digi v. 2.0 beta  (Przeczytany 4548 razy)

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
X-Digi v. 2.0 beta
« dnia: Lipiec 18, 2008, 02:37:09 LOC »

John W2FS wypuścił nową wersję oprgramowania dla X-Digi. Jest ona na razie w wersji testowej. Nowością jest możlwiość zdalnej konfiguracji X-Digi. Może to być bardzo praktyczne w takich lokalizacjach, jak Wielka Sowa, czy wielu innych.
http://www.tnc-x.com/firmware.htm

Pozdrawiam z Sydney
http://pl.aprs.fi/?call=SP3LYR-7&timerange=172800
73
Andrzej SP3LYR

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
Odp: X-Digi v. 2.0 beta
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2008, 13:10:46 LOC »

O, a ja akurat mam z powrotem TNC-X do naszej wrocławskiej lokalizacji, więc powspółuczestniczę w testach. Za chwilę wrzucam.

PS
Jak Ty tak szybko reagujesz na te nowe wersje? ;) Ostatnio patrzyłem i nie było.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2008, 14:54:45 LOC »

Jak Ty tak szybko reagujesz na te nowe wersje? ;) Ostatnio patrzyłem i nie było.
Andrzej wciska non-stop klawisz F5 na odpowiednich stronach :)

73!
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://sq5ltl.czajka.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2008, 22:56:36 LOC »

Jak dotąd działa całkiem fajnie. Rzeczywiście można zmieniać zdalnie ustawienia, ale na mój gust to za mało jest czasu od wpisania kodu weryfikującego do automatycznego zakończenia sesji (45 sekund). Kilka razy nie zdążyłem wklepać wszystkiego przed upływem czasu i dostawałem odpowiedź "No". Żeby wpisać beacon, najlepiej jest sobie go przygotować wcześniej w jakimś notatniku i wkleić.

Zrobiłem też mały eksperyment przy okazji aktualizacji: wgrałem firmware bez wyciągania tego jednego scalaka z podstawki. Wygląda zatem, że wyciąganie go nie jest koniecznością. Są dwa plusy tego faktu: jeśli ktoś nie ma narzędzia do wyciągania, a raczej używa śrubokrętu - nie ukruszy scalaka i nie powygina mu nóżek; jeśli ktoś ma w TNC-X dodatkową płytkę kontrolera, nie będzie musiał bawić się w jej wyciąganie (tak jak ja ostatnio na Wielkiej Sowie). Oczywiście o ustawieniu zworek należy wciąż pamiętać, bez tego nie da się połączyć z x-digi z kompa.

Zauważyłem jeden mały problem po ustawieniu beaconow. Nie jestem pewien, czy to był tylko jakiś przypadek, czy częstsza sytuacja. Objaw jest następujący: po wyłączeniu trybu konfiguracji i przestawieniu zworek wysyłany był tylko beacon z obiektem przemiennika. Pierwsze trzy beacony po prostu nie wychodziły, a zostawiłem włączone na długo. Po wyłączeniu i włączeniu zasilania wszystko wróciło do normy i beacony zaczęły się pojawiać.

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2008, 23:59:17 LOC »

Chyba jednak problem jest częstszy. Uruchomiłem digi i od pół godziny nie było żadnego pakietu beacon, poza pierwszym po 20s od włączenia. Digi działa chyba poprawnie, ale nie nadaje swoich informacji.
Jeśli ktoś może potwierdzić - zapraszam. Tymczasem napiszę do autora.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2008, 01:50:43 LOC »

Tak, był jakiś błąd w oprogramowaniu dotyczący beaconu. Została wypuszczona wersja 2.0A następnie 2.0B
Jest to ciągle wersja beta.
73
Andrzej SP3LYR

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2008, 23:50:40 LOC »

Bug jest potwierdzony. Nowy firmware w przygotowaniu - do czwartku będzie prawdopodobnie gotowy.

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2008, 00:12:21 LOC »

Pojawiła się kolejna wersja: 2.0D. Dopiero przed chwilą ją załadowałem, więc nie jestem jeszcze pewien poprawnego działania. O problemie z beaconami John dowiedział się już wcześniej tego samego dnia. Zasugerowałem jeszcze, by nieco wydłużył czas sesji zdalnej, bo te 45s wydało mi się bardzo krótkim czasem na wpisanie polecenia (o ile rzeczywiście to było 45s, może liczone od wysłania kodu weryfikującego z TNC-X). John stwierdził, że to dobry pomysł, jednak nie sprawdzałem jeszcze ile tego czasu jest teraz.

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:07:47 LOC »

Nie wiem czy było gdzieś, jest wersja 3.0:
http://www.tnc-x.com/firmware.htm