Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 6

Autor Wątek: FoxDigi  (Przeczytany 41423 razy)

sp6ojk

• *
FoxDigi
« dnia: Wrzesień 25, 2008, 08:28:36 LOC »

Witam . Widzę, że to ja wprowadziłem troche zamieszania wywołując temat scrikte techniczny  o FOXDIGI. Dziękuję za uwagi dotyczące LED. Wyrzucenie tego R7 nie zmieniło sytuacji. Pomyślę co dalej mógłbym zrobić. Pozdrawiam i także prosze moderatora o wydzielenie dyskusji nt. FOXDIGI z wątku zamówienia w Foxdelta.

73! Jarek sp6ojk

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: FoxDigi
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2008, 09:12:23 LOC »

W końcu się znalazł jakiś moderator i podzielił wątek. I chwała mu za to.
73
Andrzej SP3LYR

sp6ojk

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2008, 10:08:16 LOC »

..tak dziekuje moderatorow. Kolejne pytanie dot. FOX DIGI - transmisja pomimo ustawienia 9600N1 jest koszmarnie wolna.. tzn. moze nie sama transmisja ale kazde wprowadzenie zmiany w ustawieniach foxdigi za pomoca terminala pociaga za soba kilka sekund zwloki zanim foxdigi odpowie "OK" czy to jest normalne ? Mozliwe , ze transmisja jest ok a jedynie samo dzialanie ukladu jest tak wole ?. Jakw  takim razie uzywac wogole monitora w tym ustrojstwie ;) skoro tak sie to slimaczy ?..hmm
Dzisiaj dalsza czesc testow.. jednak wyciagne oscyloskop z szafy - z nadawaniem jest ok ale czesc odbiorcza nie daje mi spokoju :)

Jarek sp6ojk

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2008, 14:44:39 LOC »

Terminal w tym układzie rzeczywiście działa z opóźnieniem.
Procesor jest zajęty różnymi sprawami, a interpretowanie tego co mu wklepiesz z klawiatury PC widocznie nie należy do jego zadań priorytetowych.
Samo wyrzucanie na ekran odebranych ramek w trybie monitor przebiega znacznie sprawniej.

Co do LED świecącej się non stop - zrób eksperyment: końcówkę kondensatora którą wcześniej odlutowałeś od wyjścia wzmacniacza operacyjnego połącz z masą.
Inaczej mówiąc procesor nie ma prawa wtedy dostać jakiegokolwiek sygnału czy to w.cz. czy m.cz.
Jeśli nadal dioda będzie się świecić to być może masz powalonego procka lub jakiś błąd w sofcie.
Zworka "GPS Enable" musi być usunięta (4 noga procesora musi być tylko połączona z rezystorem podciągającym do + zasilania).

Dla przypomnienia (bo temat nam się "rozdwoił") moje przykładowe aktualne ustawienia (skorygowane zgodnie z sugestiami kolegów na forum):

ECHO ON
TXDELAY 48
GPS $GPGGA
TRace OFF
MONitor OFF
DIGIpeater ON
BEACON On EVERY 9
UNPROTO APMD v WIDE2-2
MYCALL SP6OJK-0
MYALIAS WIDE1-1
BTEXT !5234.56N/02123.45E#PHG4280 Minidigi dla WIDE1-1.

Dla innych czytających może kiedyś ten temat - oczywiście trzeba wklepać swój znak (mycall) i własne współrzędne GPS (btext).
Czyli zmienić to co zaznaczyłem na czerwono.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2008, 15:06:16 LOC wysłana przez SP5RZP »

sp6ojk

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2008, 12:29:23 LOC »

Witam. Tak ..moja pomylka z tym rezystorem..R7 zamiast wyrzucic cos mi sie pokrecilo i zwarlem go. Led juz mruga wtedy kiedy powinien :). Digi ruszylo.. dzisiaj sprawdze jak to wyglada na duzej antenie tak aby moglo przekazywac dalej ramki do SR6NWS. W kazdym razie mojego tm-d710e odbiera i retransmituje. Pozdrawiam i dziekuje raz jeszcze za nieoceniona pomoc

vy73!
Jarek sp6ojk

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2008, 13:46:03 LOC »

Cieszę się, że ruszyło i teraz to już jest z górki  8)
Jakby coś było jeszcze nie tak to pytaj śmiało (po co wyważać już otwarte drzwi)- parę sztuk tych minidigi zrobiłem (dokładnie 4), to nieco doświadczenia się zdobyło  ;)

Jak chcesz, aby Twoje ramki leciały tylko do Wielkiej Sowy to spróbuj w ścieżce zamiast WIDE2-2 wpisać SR6WS - ciekawy jestem jakie będą efekty.

sp6ojk

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2008, 22:08:42 LOC »

Uruchomilem dzisiaj MINI DIGI  z Klubu SP6PAZ. Niebawem antena trafi duzo duzo wyzej. Mam jednak jeden problem. Nadajac z mojego tmd710 jestem oczywiscie retransmitowany dalej przez chociazby SR6NWS Wielka Sowa. Jednej rzeczy nie potrafie ustawic - normalnie na ekranie TMD710E stacje slyszalne na 144.800 sa prezentowane.. znak informacja..etc. Czy jest mozliwe ustawienie FoxDIGI tak aby beacon wysylany np. co 10 minut powodowal "widocznosc" znaku digi oraz dodatkowych informacji wlasnie na ekranie kenwooda. Byc moze zalezy to od tego co ustawione jest w beaconie ? poki co mam tam pozycje digi oraz tekst informacyjny. Bede wdzieczny za wszelka pomoc. Kolega Jarek sq6iuh z którym "działamy" wspólnie na niwie aprs w naszym regionie uruchomil mini-digi na opentracker+ i jest on prezentowany na moim radiu .. odbieram jego mini-digi z Brzegu poprzez SR6NWS.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2008, 22:25:37 LOC »

uruchomil mini-digi na opentracker+
a konkretnie, jak to pracuje? OT+ jako KISS modem?
73
Andrzej SP3LYR

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 29, 2008, 22:44:14 LOC »

Czy jest mozliwe ustawienie FoxDIGI tak aby beacon wysylany np. co 10 minut powodowal "widocznosc" znaku digi oraz dodatkowych informacji wlasnie na ekranie kenwooda.
Nie znam specyfikacji Kenwooda, ale chyba łaski nie robi i jak odbierze ramkę to powinien ją wyświetlić?
Spróbuj zmniejszyć poziom audio wychodzącego z płytki minidigi.
Być może radio z nią współpracujące nadaje ze zbyt dużą dewiacją i dość wąskie filtry w Kendoodzie powodują, że Twoja ramka nie jest prawidłowo dekodowana.
A w efekcie nie jest wyrzucana na wyświetlacz.

sp6ojk

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2008, 23:07:27 LOC »

..torche sie pospieszylem z tym stwierdzeniem o digi na OT+ , wlasnie skoncylem rozmowe z Jarkiem sq6iuh. Nie ta wersja OT jak sie dowiedzialem. Wracajac do problemu z foxdigi. TMD710 owszem odbiera i sam jest retransmitowany przez foxdigi dalej..np. na W.Sowe. Jednak gdy odbieram na kenwoodzie beacon nie dostaje informacji na pelny ekran a jedynie "?? SP6PAZ" w gornej..srodkowej czesci ekranu, tam gdzie sa wyswietlane stacje, ktore w danej chwili cos transmituja. Dobrze byloby aby taka informacja na pelny ekran pokazywala sie.. wiadomo wowczas, ze w okolicy jest digi.. a poza tym informacje w beaconie takze fajnie byloby widziec. Nie wiem jak to ustawic. W sieci takze niewiele znalazlem na ten temat w odniesieniu do FoxDigi. Pozdrawiam..

Jarek sp6ojk

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2008, 23:37:17 LOC »

Czy porównałeś ramki stacji która sie wyswietla oraz ta która sie nie wyswietla ?
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 30, 2008, 01:16:52 LOC »

SP6PAZ>WIDE1-1,SR6NWS,WIDE2*,qAo,SQ6ODL-1:!5040.13N/01754.93E#PHG4280 FoxDigi test (sp6ojk,sq6dxp) Opole W1-1. W ramce brakuje adresu docelowego i Kenwood traktuje ją jako ramkę nie należącą do APRS. Prawidłowo ramka powinna zawierać adres docelowy z zakresu APxxnn (http://www.aprs.pl/adres.htm), na przykład APRS. Dodatkowo proponuję WIDE2-1 albo WIDE2-2 zamiast WIDE1-1,WIDE2-1 (http://www.aprs.pl/sciezka.htm). Ramka będzie wyglądała w APRS-IS mniej więcej tak:
SP6PAZ>APRS,SR6NWS,WIDE2*,qAo,SQ6ODL-1:!5040.13N/01754.93E#PHG4280 FoxDigi test (sp6ojk,sq6dxp) Opole W1-1. Rzuciłem okiem na instrukcję i wydaje mi się, że poleceniem do ustawienia tego będzie:
unproto APRS v WIDE2-1
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2008, 01:25:55 LOC wysłana przez SQ6NTI »
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 30, 2008, 01:23:40 LOC »

A jeszcze jedno - digi W1 mają swój symbol (http://www.aprs.pl/digi.htm dział Beacon).
Jeśli lokalizację wklepujesz ręcznie, zamiast
!5040.13N/01754.93E#
ustaw sobie
!5040.13N101754.93E#

sp6ojk

• *
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 30, 2008, 09:23:02 LOC »

Miłosz - dziekuje za cenne uwagi. Jeszcze dzisiaj sprawdze jak to dziala. Sprawa dosyc istotna..przynajmniej moim zdaniem. Beacon moze zawierac np. informacje o lokalnym przemienniku fm.. itp. informacje. Sam podrozujac po SP1 i SP3 mialem naprawde ulatwiona sytuacje , gdy na ekranie pojawial sie znam, czestotliwosc i subton przemiennika lokalnego.. Nie musialem szukac..pamietac..sprawdzac perzed podroza gdzie..na jakiej QRG mozna porozmawiac po drodze :). Zastanawiam sie tylko, czy jest wogole sens budowy "duzego" digi z prawdziwego zdarzenia w Opolu ? ruch poki co niewielki i sporadyczny..bedzie z pewnoscia wiekszy (zachecam kolegow do uruchamiania sie tnim sposobem.. np. opentracker+ i jakies proste radio) ..jednak jeszcze troszke wody w Odrze uplynie zanim bedzie nas tutaj lokalnie wiecej. Poki co takie mini-digi moze zalatwic sprawe. Ramki zwykle pozniej trafaiaja poprzez SR6NWS dalej. Pewnie lepszym rozwiazaniem bylo by TNC z odpowiednim softem albo DIGI_NED juz wspomnainy wczesniej.. To jednak wiaze sie z pewnymi dodatkowymi kosztami.. a poki co mamy jeszcze z Pawłem SQ6DXP do uruchomienia dwa przemienniki na 70cm w okolicy. Pozdrawiam

Jarek sp6ojk

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 30, 2008, 11:56:55 LOC »

W tej chwili niebardzo masz jak wysyłać na radio obiekty przemienników, bo FoxTracker ma chyba tylko jedno pole na wpisanie beacona. Ale jak już uruchomisz coś bardziej zaawansowanego, to prawie na pewno będą tam dodatkowe miejsca. Wtedy już tylko rzucisz okiem na http://www.aprs.pl/repeater.htm z jeszcze jedną uwagą - w obiektach np. po podnośnej (np. T110) dopisuj jeszcze myślnik oddzielony od reszty spacją z przodu i z tyłu (-), czyli informację o shifcie. [Od razu prośba do Andrzeja, by dodał go w instrukcji.] Przy obiektach RPT należy też pamiętać, że stacje je nadające powinny znajdować się możliwie blisko samych przemienników, by odbiorca w mobilu nie dostawał informacji o przemienniku, którego nie odbierze.
Strony: [1] 2 3 ... 6