Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Konfiguracja OT2m czyli Traker2 na deskach mojego biurka  (Przeczytany 22792 razy)

SP1QXN

• *
Konfiguracja OT2m czyli Traker2 na deskach mojego biurka
« dnia: Październik 28, 2008, 21:54:11 LOC »

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem OT2m. Urządzenie wielkości paczki papierosów ma dość spore możliwości, których przytaczać tu myślę nie ma potrzeby.
Wśród nas jest parę osób, które posiadają takowe urządzenie, a ja jako początkujący użytkownik chciałbym się dowiedzeć parę rzeczy.

Pierwsze moje pytanie dotyczy ustawień OT2m jako digi.

Jak należy rozumieć ustawienia w powyższej tabeli?

Czy wpisane aliasu WIDE z 3-ma hopsami umożliwia tylko i wyłącznie czytanie ścieżki WIDE3-3? Czy urządzenie odczytuje także pozostałe hopsy <=3 czyli scieżki WIDE2-2 oraz WIDE1-1?

Druga sprawa to jaki ustawić interwał czasowy dla stacji WX? ustawiłem wstępnie wysyłanie co 600sek. Za krótko? Zbyt długo?

SP1QXN

• *
Odp: Konfiguracja OT2m czyli Traker2 na deskach mojego biurka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2008, 14:44:26 LOC »

Poniewaz nikt nie odpisal w przedmiotowym temacie to nie pozostaje mi nic innego jak podzielic sie z Wami wrazeniami kilkunastodniowych doswiadczen.

Powyzsze ustawienia wg zalaczonego zrzutu w przypadku sciezki WIDE z 3-ma hopsami oznaczaja ze DIGI obsluguje wszystko co ma wartosc <=3 czyli obsluguje nastepujace sciezki:
WIDE3-3,3-2,3-1,2-2,2-1,1-1.
Gdy wstawimy wartosc 2 obsluzy formaty sciezkek:
WIDE2-2,2-1,1-1

W przypadku SP z wartoscia 5 obsluzy:
SP5-5,5-4,5-3,5-2,5-1,4-4,4-3,4-2,4-1,3-3,3-2,3-1,2-2,2-1,1-1 ni dodajac oczywiscie znaku DIGI gdyz ID w przypadku SP jest odznaczone.

Czas interwalu dla WX ustalany jest czasem puszczania beaconu.

Wczoraj udalo mi sie podlaczyc OT2m z UIView przy owocnej pomocy Radiowej TomkaWSW. OT2m to dla mnie rewelacja... jednoczesnie moze pracowac jako modem APRS z ustawionym wewnatrz DIGI oraz WX i sluzy jednoczesnie jako TNC (w tym samym czasie). Bardzo fajne urzadzenie.. jade sobie przykladowo do domku nad jeziorem gdzie normalnie bezobslugowo pracuje sobie DIGI/WX, podlaczam sobie laptoka pod OT2m i widze co sie dzieje w sieci mogac slac messagi, obiekty i inne ciekawostki. Polecam to urzadzenie. Ma dwa niezalezne porty pod jednym gniazdem wtykowym. Dzis bede klecil taki "spliter" na DB9 umozliwiajacy podlaczenie jednoczesnie kabla do komputera i stacji WX.
Jak ktos jeszcze cos ciekawego odkryl w OT2m to bardzo prosze o info... po diaska odkrywac ameryke indywidualnie?  ;)

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
    • http://vss.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2008, 15:29:18 LOC »

tu: http://www.aprs.pl/t2digi.htm masz zrzuty programu konfiguracyjnego dla OT2
-
VSS
PZK - Piraci Z Karaibów
http://vss.pl/aprs_digi_igate_wyse_s90

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2008, 16:06:42 LOC »

Zrzut w pierwszym moim poscie pochodzi z tej strony ktora podeslales...  ;D

Program konfiguracyjny dla OT+ i OT2m jest ten sam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2008, 16:09:05 LOC wysłana przez SP1QXN »

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
    • http://vss.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2008, 18:51:00 LOC »

Zrzut w pierwszym moim poscie pochodzi z tej strony ktora podeslales...  ;D

Program konfiguracyjny dla OT+ i OT2m jest ten sam.

nie zwróciłem uwagi, że wkleiłes to samo.
ale chętnie poczytam o dalszych sukcesach w konfiguracji.
-
VSS
PZK - Piraci Z Karaibów
http://vss.pl/aprs_digi_igate_wyse_s90

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2008, 23:28:01 LOC »

Spliter sklecony. TNC jest na porcie A natomiast WX na porcie B. Dziala wszystko jak trzeba.

SP8BRE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2008, 10:25:23 LOC »

Witam
chętnie skorzystam z doświadczenia i wiadomości kolegi SP1QXN mam OT2m i w najbliższym czasie chciałbym włączyć go również jako WX z funkcją DIGI pomocniczego w rejonie Rzeszowa , proszę o pomoc w konfiguracji tych dwóch urządzeń ponieważ nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, jakie parametry będą wyświetlane ze stacji WX np w ui-view i gdzie się je konfiguruje
stacja Peet bros 2100 niestety bez pomiaru opadów deszczu. Będę wdzięczny za pomoc
Bogdan     
Bogdan SP8BRE 73!

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2008, 10:30:48 LOC »

Bogdan.. jezeli masz U2100 to zapraszam do przeczytania tego topica: click

Co do DIGI to jezeli ma byc pomocniczy i pobslugiwac tylko sciezke WIDE1-1 to w miejsce Hops wstawiasz wartosc 1.
WX w przypadku WS2300 nie konfiguruje sie wcale... to sie podpina pod port SERIAL uprzednio zrobiwszy odpowiednia crossowke i dziala od pierwszego wlaczenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2008, 10:33:59 LOC wysłana przez SP1QXN »

SP8BRE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2008, 10:36:23 LOC »

Ok
właśnie czytam te "dobre" wiadomości
Bogdan SP8BRE 73!

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2008, 10:49:06 LOC »

Ok
właśnie czytam te "dobre" wiadomości
Mysle ze jezeli sobie nie poradzicie to trzeba napisac do Scott'a - tworcy tegoz urzadzenia. U2100 to przeciez hamerykanski wyrob... dziwne by bylo gdyby to nie chcialo dzialac jak nalezy.

SP8BRE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 29, 2008, 11:16:06 LOC »

ja jeszcze czekam na WX jest w drodze do mnie myslę że za tydzień będę robił pierwsze testy i wtedy zobaczymy co się będzie działo z tym OT2m ,
Bogdan SP8BRE 73!

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 29, 2008, 11:44:19 LOC »

Ja chetnie dowiedzialbym sie czegos na temat swiecenia tych djudek na OT2m.
Co do tych dwoch TX i RX to raczej nie mam watpliwosci ale jest jeszcze 3-cia dioda podwojna (RED/GREEN).
W momencie TX ta dioda swieci raz na czerwono a czasami na zolto.
Na zielono poblyskuje gdy podlaczymy sobie GPS'a np uzywajac OT2m jako mobile.
Czasami przy odbieraniu danych dioda ta poblyskuje na zolto a czasami nie poblyskuje wcale... ktos to rozgryzal i jest w stanie opisac poszczegolne stany swiecenia tego ustrojstwa?

sq1gpi

• PG APRS
  • *
  • th-d7 tm-d710 OT2m
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2008, 12:59:40 LOC »

jeśli chodzi o żółty kolor - to da dioda świedi tak gdy OT2 odbierze i prawidłowo zrozumie/ zdekoduje przychodzące dane. Np pakiet danych z WX, lub w trybie kiss ramke stacji.

Nie testowałem z odbiornikiem GPS, ale cała reszta jest chyba podobna jak w OT+ a to jest rozpisane w jego instrukcji.

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 01, 2008, 19:30:26 LOC »

Tak.. to prawda.. dioda zolta moga wtedy gdy OT2m "zrozumie" co do niego przyszlo i migniecie o tym kolorze wymusza "przezucenie" tych danych albo do UIview albo tez do funkcji DIGI gdzie jest przetworzone i wyslane ponowne na RF.

Mam pytanie.. byc moze trywialne ale... do czego sluzyc moze ten skrypt ktory znajduje sie w programie konfiguracyjnym pod OT2m?

SP1RKB

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2008, 14:12:03 LOC »

Mając trochę wolnego czasu, ja również postanowiłem sprawdzić jak pracuje OT2m. Szczególnie chodziło o to, aby zobaczyć jak pracuje DIGI, z różnymi wartościami HOPS-a. Na moim OT2m nie ma różnicy, czy wpiszę wartość HOPS-a 1,2,3 i tak wszystko co usłyszy nadaje dalej, nie filtrując odebranych sygnałów. 
Wygląda to tak, że np. dla ustawionego WIDE/HOPS/1, przy ramce odebranej z WIDE2-2 "łyka" te dane i "wypluwa" dalej, skracając jedynie na WIDE2-1. Podobnie jest przy HOPS z wartością 2, 3, itd.
Podobna sytuacja występuje u innego Kolegi, który również posiada OT2m. Zaistniała sytuacja skłania
mnie do zadania pytania, czy ktoś z Kolegów sprawdzał zachowanie się OT2m (filtrowanie odebranych sygnałów) przy różnych wartościach HOPS?
Ustawienia konfiguracyjne DIGI wydają się być tak proste, że raczej nie można popełnić błędu, ale różnie bywa.
Jeśli ktoś ma w tej sprawie doświadczenia i zechce podzielić się swoimi spostrzeżeniami, to będę wdzięczny.

Rajmund SP1RKB