Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Sieć 10.151  (Przeczytany 12496 razy)

SP5LDU

• PG APRS
  • *
Sieć 10.151
« dnia: Listopad 15, 2008, 13:41:31 LOC »

Ponieważ nie ma działu forum poświęconego strikte pracy aprs na HF wcisnę to pytanie tutaj :)
Mianowicie kiedyś robiłem próby z domu z wysyłaniem ramek via HF czyli na QRG 10.151MHz LSB.
Efekt był pozytywny, tzn docierał mój sygnał bezbłędnie do różnych digi (Francja, Niemcy, Szwecja, Włochy) i poprzez Igate do netu i na ampie byłem widoczny. Jednak były to krótkie próby.
Tym razem chcę powtórzyć ale z tą różnicą, że będzie to w samochodzie mimo wielkich gabarytów anteny na 30m :)
Próbowałem wczoraj z parkingu pod blokiem i mocą zaledwie ~30W do europejskich digi dolatuje.
Chcę mieć jednak pewność co do ustawień WIDE.
Jak w takim trybie pracy jako stacja ruchoma (bo z takim zestawem wybieram się do Gdańska) prawidłowo zdefiniować ścieżki ? Charakterystyka pasma jest zupełnie inna niż na VHF.
Nie chcę generować zbędnego ruchu na QRG błędnie ustawioną ścieżką w OT+.
Jako traker będzie TT 1.6 lub OT+ (choć prawdopodobnie to drugie).

-------------------------|-==[]  <----->  FT-100D  <----->  OpenTraker+  <----->  GPS NavibeGM720 
^antena mocno skrócona cewką                 ^TRX                     ^OT+                      ^GPS RS-232

Vy'73! de Łukasz SP5LDU

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Sieć 10.151
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2008, 14:18:58 LOC »

Digi na HF pracują z aliasem ECHO, ale zasadniczo nie należy powtarzać ramek na HF, bo zasięg jest i tak duży. Należy ominąć w ścieżce ECHO i wpisać jako pierwsze GATE, który przekaże ramkę z HF do VHF. A następnie jeden stopień w lokalnych sieciach po przejściu przez GATE, tzn. WIDE2-1. Czyli ścieżkę należy wpisać jako GATE,WIDE2-1 Albo nawet pracować bez żadnej ścieżki, bo jest parę stacji, które pracują jako IGate, ramki wtedy dostają się do serwera, nie mnożymy ramek w lokalnych sieciach wokół bramek HF.

PS
kiedyś próbując na HF (30m) z mojego QTH AB9FX. Wpisałem ścieżkę ECHO, powtórzyła mnie stacja w Californii (3000km ode mnie) i ramka dotarła do Australii. Skąd dostałem emaila z takową informacją od jednego z krótkofalowców. I kto tu zaczął globalizację świata, jak nie krótkofalowcy?
73
Andrzej SP3LYR

SP5LDU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2008, 14:54:37 LOC »

Skąd ja wiedziałem, że Andrzej 1-wszy odpowie na to pytanie - Dzięki!
A jaki SSID jest zalecany dla takiego trybu?
-9? -15?
Vy'73! de Łukasz SP5LDU

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2008, 16:46:50 LOC »

Jeśli mobil, to -9
Jeśli bazowa, to -15, ale może też być inny.
73
Andrzej SP3LYR

SP5LDU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2008, 17:55:02 LOC »

Zanim zdążyłem pomyśleć, Andrzej już przeniósł wątek przeze mnie rozpoczęty do nowego działu :) I słusznie - miałem to zasugerować.
Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które poza pasmem 2m mają ochotę potestować APRS w zakresie HF i doświadczeniami i spostrzeżeniami się tu podzielić.
Ja po swoim powrocie z okolic Gdańska dam znać jak się raportowanie pozycji via HF z mobila udało :)
Zakładam, że anteny po drodze nie zgubię ani nie zaliczę nią jakiejś trakcji tramwajowej  8)
Jeszcze w najbliższych dniach popracuję nad solidniejszym zamocowaniem jej bo to jednak waży swoje.

Vy'73! de Łukasz SP5LDU

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2008, 18:39:18 LOC »

Nadawaj tez na 2m z trasy do Gdanska
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2008, 18:47:50 LOC »

Kiedyś robiłem taki eksperyment emitując beacony na KF i UKF z tym samym ssid. Track miał pełniejsze pokrycie, ale dla celów testowych chyba lepiej przypisać różne ssid, aby można porównać pokrycie.
http://www.aprs.pl/color.htm
73
Andrzej SP3LYR

SP5LDU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2008, 18:51:38 LOC »

Zastanowię się jak to rozwiązać aby jednocześnie być na 144.800 i 10.151, a przynajmniej z częstym przeplotem.
Wyjazd planuję na koniec przyszłego tygodnia więc mam jeszcze kilka dni.
Prędkość transmisji pomiędzy 1200 dla VHF a 300 bodów dla HF można śmiało zrealizować poprzez przełączanie profili w OT+, jak całą całą resztę - pogłówkuję :)
Vy'73! de Łukasz SP5LDU

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 16, 2008, 09:35:30 LOC »

Wspominales o dwóch trackerach...   Po co komplikować z profilami, może cos nie zadziała i bedzie strata experymentu.
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP5LDU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2008, 23:55:27 LOC »

No i nigdzie nie pojechałem.
Testy z równoczesnym QRV na 144.800 i 10.151 (SP9LDU-9) zmuszony jestem przesunąć na za jakieś 2 lub 3 tygodnie.
Wypadł mi nieplanowany dyżur przez weekend i muszę być pod telefonem i w "zasięgu ręki" w razie czego.
Co się odwlecze to nie uciecze.
Przynajmniej przez ten czas dopieszczę mocowanie anteny na pasmo 30m co by jej po drodze nie zgubić bo to jednak "kawał bata" :)
Vy'73! de Łukasz SP5LDU