Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 5

Autor Wątek: kurka...  (Przeczytany 27377 razy)

SP2BZW

• Administrator
  • unikaj pijanego malkontenta i frustrata !!!
    • http://www.confluence.org/visitor.php?id=645
kurka...
« dnia: Grudzień 13, 2008, 03:34:47 LOC »

to chyba wszyscy znają i czytają  ;D swojego czasu nawet napisałem email do posiadacza Kubusia który ma sraczkę że nas to naprawdę nie interesuje  ::) oczywiście nie odpowiedział ale nadal jest aktywny... i teraz ogólne pytanie :

co to jest APRS to każdy z nas wie... ale czy potrzebujemy na mapie/msg stacje które nigdy w życiu nie nadały swojej pozycji w "ruchu" ?
czy emisja APRS ma służyć stacjom przemieszczającym się czy znakom które nigdy (powyżej 1 km) nie zmieniają swojej pozycji ?

sądzę że należy wreszcie ustanowić jakieś reguły APRS i stacje które są tylko stałe (bo właściciel nigdy nie zainstalował stacji p, m lub mm)
bo prostu "wycinać" na serwerze... no chyba że nam zależy na "ilości"  :-[
73' Darek SP2BZW & IKAR

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
Odp: kurka...
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2008, 09:14:15 LOC »

Darku trochę więcej wyrozumiałości.
Co z inwalidami, emerytami, którzy boja się już usiąść za kółko itp. trzeba ich zmuszać do większej mobilnej aktywności?
Może mają frajdę z tego, że pojawią się na mapie i i inni ich widzą.
Mi to osobiście nie przeszkadza no chyba, że taka stacja w swoim qth nadaje ramki radiowo co 1 min :) o ile nie częściej.
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://sq5ltl.czajka.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2008, 11:24:14 LOC »

A ja tam lubię czasem poszukać stacji lokalnych, kiedy poruszam się gdzieś poza moim QTH - żeby było z kim pogadać. I dopóki nie wysyłają ramek co 1min to wszystko jest ok. Zdecydowanie bardziej przeszkadzają mi mobile z odstępem 10s i to właśnie takich bym wycinał, a nie starszych przebywających większość czasu w domu.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

sp4cmw

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2008, 11:39:16 LOC »

Pięknie witam Zacne Koleżeństwo,

Przyznaję, że podzielam pogląd Darka...
Niestety, podpadam też pod kwalifikator wystraszonego rencisty... :-)

Myślę, że ważny jak zwykle jest umiar i zdrowy rozsądek danego APRS-mana, zwłaszcza w tym, by nie wpadać w śmieszność. Bo cel zwrócenia uwagi na siebie audytorium i tak zazwyczaj jest skutecznie osiągany!
Też mnie kiedyś irytowały ciągle odbierane radosne wieści, że Komuś Ktos gdzieś w Polsce się  urodził... A po jakimś czasie pomyślałem, że to w sumie jest czyjaś radość, z którą dzieli się z nami APRS-owcami. Zaufał nam, że podzielam Jego radość! I wyluzowałem!

"Emitenci szumu informacyjnego liczą na brak gate-keepers i wchodzą głęboko w proces socjalizacji bez krytycznej refleksji nad tworzeniem dysonansu informacyjnego"... :-(((

Ale tak powracając do meritum, moim zdaniem można ten problem z powodzeniem delikatnie zasugerować w Zasadach Dobrej Praktyki SP-APRS. Mnie to nie obrazi. A jak wspomniano - zbędne będą "kurki wodne"
Nowy znak: HF4C

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2008, 14:43:16 LOC »

Witam Kolegow.

Wprawdzie nie mam Kubusia ale reszta jak by dotyczyła mnie...

1. Lubie czasami zerknać, skad dany osobnik nadaje, zawolac stacje stala
    gdy podaje na jakiej jest QRV ( chyba po to jest stosowna ikona )
    Powiem wiecej, nawet z premedytacja kiedys napisalem soft
    do wysylania pozycji gdy siedze na szynce.
    Mysle, ze jest to zgodne z Andrzeja programem "APRS pomaga nawiazywac..."

2. Czy moje dane sa uzyteczne ze jestem QRV ?
    Mysle, ze bardziej niz wysylanie przez wlasciceli OT informacji o temp. w bagażniku
    czy napieciu w instalacji samochodewej.

3. Czy na "na ilosci zalezy" ???
    Napewno nie, bo pasmo nie jest z gumy wiec nalezy podchodzić z rozmyslem do
    ilosci wysylanych danych przez radio. Kazdy z nas ma swoj poglad
    dla mnie śmieciami w eterze sa telemetryczne dane meteo,
    bo mają długie ramki a sposob zainstalowania czujników nie jest znormalizowany.

4. "Wycinanie na serwerach"
    Nie potrafie sobie tego wyobrazić, na jakiej podstawie ?
    Sieć interentowa APRS nie jest folwarkiem PZK, PG APRS czy też innego ciała
    a jedynie jego administratora

5. Nie wysyłam pozycji co 10s ale wysyłałem co 15s.
    Jaki jest problem, że wykonując terenowe testy zasiegu wysylalem tak często ?
    Nie wiem, czy jest krótkofalarstwo o bez testów, experymentów, prób ?
    Myśle, że i w tym wypadku potrzebna jest rozwaga.

Podsumowując
    Były już przypadki "nieeleganckiej" pracy APRS. Udało się zwrócić uwagę i podsunąć
    literaturę i przekonać do przekonfigurowania sprzetu.
    Do ludzi trzeba spróbować poprzez edukację, jesli to nie zadziała to trudno...
    Wykrzykiwanie z przysłowiowej "ambony" może jedynie pogorszyć sytuację,
    i naprawdę nie jest dobrym uzasadnieniem, że Kubuś coś tam, każdy ma inne
    preferencje, mnie nie szczególnie interesuje, że ktoś ma ze sobą np psa.   

Przepraszam za troche odbiegajaca od tematu wypowiedz,
    ale poczyłem, ze wiele zdań dotyczy także mnie  :D

Proponuję wiecej toleracji
    APRS i Krótkofalarstwo to tylko zabawa.

Pozdrawiam 73 !
    Tomek SP1WSW

« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2008, 14:46:55 LOC wysłana przez SP1WSW »
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2008, 15:07:27 LOC »

5. Nie wysyłam pozycji co 10s ale wysyłałem co 15s.
    Jaki jest problem, że wykonując terenowe testy zasiegu wysylalem tak często ?
    Nie wiem, czy jest krótkofalarstwo o bez testów, experymentów, prób ?
    Myśle, że i w tym wypadku potrzebna jest rozwaga.
Jasne. Ja tam do testów nic nie mam o ile trwają rozsądny czas (a było już o tym i chyba wystarczy). A taka stała stacja jak raz na 10 min wyśle swoją ramkę - czy komuś przeszkadza? Za to pomaga złapać kontakt w nieznanym regionie. A co tam kto sobie wysyła prywatnie to jego sprawa (o ile zgodnie z przepisami), dopóki tego nie muszę oglądać. Mam na myśli - o Kubusiu pierwsze słyszę. A ogólnie to jak Henryk napisał - na luz, trzeba być trochę elastycznym i reagować na istotne problemy.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2008, 15:16:11 LOC »

A co to ten Kubuś jest?

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ7BCZ

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2008, 17:38:50 LOC »

"co to jest APRS to każdy z nas wie... ale czy potrzebujemy na mapie/msg stacje które nigdy w życiu nie nadały swojej pozycji w "ruchu" ?
czy emisja APRS ma służyć stacjom przemieszczającym się czy znakom które nigdy (powyżej 1 km) nie zmieniają swojej pozycji ?"

Darku , czyli  zgodnie z tym co  piszesz znak i  ikona  SP0PZK widoczna  na mapie a ktorą  Ty umieszczasz  nie jest  nam potrzebna  do niczego.

ps.  Sam jestem ciekaw co to  ten Kubuś . :)
Rafał.
SQ7BCZ

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2008, 17:48:35 LOC »

Darek, moim skromnym zdaniem, to godzina, o której pisałeś posta 3:34 nad ranem, tłumaczy jego niedorzeczność.
Wysyłanie danych do serwera nie przeciąża sieci, bo te kilkadziesiąt kB/s całego APRS-IS na świecie jest dalekie od przeciążenia.
Natomiast wysyłanie na RF ma jasno określone zasady. Stacje, które nie zmieniają pozycji wysyłają, co 30 minut, a jeśli częściej, to z krótszą ścieżką, czy nawet bez ścieżki. Wydaje się, że obecnie nie ma w Polsce regionów, które byłyby zagrożone przeciążeniem sieci. Polecam http://www.aprs.pl/siec.htm#plyn
73
Andrzej SP3LYR

SP2BZW

• Administrator
  • unikaj pijanego malkontenta i frustrata !!!
    • http://www.confluence.org/visitor.php?id=645
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2008, 03:23:29 LOC »

Cytat: SQ7BCZ
Darku , czyli  zgodnie z tym co  piszesz znak i  ikona  SP0PZK widoczna  na mapie a ktorą  Ty umieszczasz  nie jest  nam potrzebna  do niczego.
ja tej ikony nie widzę (mam wyłączone obiekty  ;D) ale jest wśród nas trochę członków PZK i IMHO takie info (lokalizacja) może być przydatne

a dyskusję sprowokowałem nie obawą o przeciążenie sieci tylko wątpliwością czy potrzebujemy stacje które właściwie chyba nie interesują się
emisją APRS, po prostu są i wykorzystują komunikator do swoich prywatnych celów, pisząc często o intymnych sprawach, zapominając
że to cały świat czyta...

P.S.1 przepraszam, co godzina ma do tematu  :o
P.S.2 Kubuś to piesek o którego wyjściu na spacer systematycznie jesteśmy informowani  :P
73' Darek SP2BZW & IKAR

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2008, 10:18:17 LOC »

SQ7BCZ

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2008, 11:33:32 LOC »

ot i  mamy  sprawce zamieszania :) :) :) :) 

http://www.sp9ux.co.cc/home_pl.html#kubus
SQ7BCZ

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2008, 12:53:26 LOC »

Nie mam nic przeciwko nadawaniu pozycji przez stacje stałe. Sam zanim zacząłem bawić się w mobilny APRS to dużo wcześniej pojawiałem się na mapie jako domowe QTH i nadal to robię i nie rozumiem jakie argumenty są przeciwko takiemu zaistnieniu i co komu to szkodzi. Niech ich będzie nawet więcej, szczególnie poza większymi aglomeracjami. Też lubię widzieć kto jest skąd. Co innego przesyłanie prywatnych wiadomości. Korespondencja w pasmach amatorskich jest z założenia jawna i każdy musi mieć świadomość, że ktoś to może słuchać czy czytać. Jeśli ktoś z się z czegoś cieszy jak któryś z kolegów wspomniał i dzieli się z tym innymi to przecież nic złego. Zależy oczywiście jak bardzo to są osobiste sprawy i w jakiej ilości oczywiście i czy stacja nie wprowadza chaosu w sieci APRS, szczególnie w paśmie radiowym. Wszystko w granicach rozsądku. Też nie wiedziałem o jakiego Kubusia chodzi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2008, 13:01:56 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.radom.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2008, 13:26:48 LOC »

To może niech napisze jeszcze ktoś co wiedział o jakiego Kubusia chodzi i mu to przeszkadzało.
..lub widzi problem w tym, że inni krótkofalowcy używają sieci APRS do "niecnych" celów.

Osobiście nie odczułem w swoim rejonie tych nadużyć i wydaje mi się, że każdy musi mieć coś z tej zabawy.
Dopóki nie znajdzie się osoba, która zajmie całe dostępne pasmo, nie zostawiając nic innym chyba nie ma się czym przejmować. Każdy ma chyba licencje i powinien wiedzieć co jest przyjęte a co nie.
Jedni się cieszą z nadawania stałej pozycji, inni z nadawania obiektów, inni z malowania tracków, jeszcze inni z przodowania w statystykach  ;) Są też tacy, którzy się cieszą z możliwości wysyłania MSG via APRS.

Wiem wiem, aprs nie po to został stworzony. ..no to może czas zmienić trochę zasady, żeby jak najwięcej użytkowników ta zabawa przyciągała?

73! Tomek

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2008, 14:14:40 LOC »

To może niech napisze jeszcze ktoś co wiedział o jakiego Kubusia chodzi i mu to przeszkadzało.

Zapewne tylko ci wiedzieli, co nic innego nie robią poza przeglądaniem wszystkiego co idzie przez serwer.
Strony: [1] 2 3 ... 5