Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: -  (Przeczytany 12133 razy)

SP7MOA

• *
  • PG APRS
-
« dnia: Czerwiec 26, 2004, 23:21:00 LOC »

post usunięty
Vy 73 de SP71303LD ex SP7MOA

sq6nex

• PG APRS
  • *
-
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2004, 11:02:54 LOC »

Z tego co dzis ustalilem jeden z naszych kolegow obecny na APRS SP9UUC-9 korzysta z APRS poprzez telefon komorkowy oraz GPRS.
Tyle moge podpowiedziec i pomoc
SQ6NEX Leszek-Wrocław

SQ1BHQ

• PG APRS
  • *
    • DRM
-
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2004, 09:33:33 LOC »

Witam. To byla by super sprawa, gdyby mozna bylo w taki sposob zaistniec na APRS. Osobiscie posiadam Ipaqa 1930 i dastaje sie do netu wlasnie przez gprs (sonyericsson t68i) laczac go irda. Pracuje to bardzo dobrze i nawet bardzo ladnie otwiera stronke na ktorej jest mapka Polski z aktywnymi stacjami.

----------------------------------------------------------------
SQ1BHQ, FT-470, dostepny na SR1K 145.700 Stargard Szczecinski

sp5xsc

• PG APRS
  • *
    • http://sp5xsc.jar.pl
-
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2004, 23:10:28 LOC »

Cytat: "SQ1BHQ"
Witam. To byla by super sprawa, gdyby mozna bylo w taki sposob zaistniec na APRS. Osobiscie posiadam Ipaqa 1930 i dastaje sie do netu wlasnie przez gprs (sonyericsson t68i) laczac go irda. Pracuje to bardzo dobrze i nawet bardzo ladnie otwiera stronke na ktorej jest mapka Polski z aktywnymi stacjami.

----------------------------------------------------------------
SQ1BHQ, FT-470, dostepny na SR1K 145.700 Stargard Szczecinski

Tylko, ze chyba nie o to chodzilo pytajacemu.
Ja tez sie kiedys nad tym zastanawialem czy by nie zrobi jakiejs przystawki do komorki, ktora by na podstawie numerow identyfikacyjnych BTS-ow podawalo zgrubne polozenie. Inna sprawa to wprowadzenie najpierw tych lokalizacji.  Rozwiazanie moglo by byc sprzetowe czyli jakis ukladzik na jednym z wielu procesorkow albo programowe czyli jakis palmtop z softem do ktorego z jednej strony bylby podlaczony TinyTrak a z drugiej telefon GSM przez jego port szeregowy. Inna sprawa, ze moj Palm ma (jak zreszta wiekszosc) tylko jeden port COM. Wiec chyba jednak rozwiazanie sprzetowe bedzie lepsze.
Tylko nadal problem z ta baza BTS chociaz w sumie wystarczy pare razy przejechac po drogach i juz troche sie tego zbierze. Oprocz samych oznaczen BTS mozna by takze korzystac z parametru C2 okreslajacego odleglosc od BTS (wartosc tego parametru pomnozona przez 550metrow okresla odleglosc od BTS <w pasmie 900MHz - nie pamietam czy 1.8GHz tez tyle wynosi>).
Pomysl wpadl mi do glowy juz dawno - jeszcze zanim zaczalem bawic sie iw APRS a prawdopodobnie jeszcze zanim w ogole o tym systemie uslyszalem. W koncu Netmonitor w Nokiach, Alcatelach i Siemensach przydalby sie do czegos wiecej i sprawdzanie stanu akumulatora :)
W koncu przez port szeregowy mozna z komorki te wszystkie informacje wyciagnac bez problemow kazdym programem terminalowym.
pozdrawiam
Adam sp5xsc
dam SP5XSC

SP7MOA

• *
  • PG APRS
-
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2004, 21:16:47 LOC »

post usunięty

sp9sco

• *
-
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2004, 00:44:10 LOC »

prowadze teraz w firmie pewne negocjacje i nawiazujac do waszej dyskusji powiem, ze jeden z operatorow gsm oferuje mozliwosc okreslenia pozycji telefonu z dokladnoscia 20m. jeszcze tego nie widzialem, ale taka deklaracja zostala zlozona - usluga ma umozliwic dostep do danych poprzez GPRS, a nic nie stoi przeciez na przeszkodzie aby byly to dane naszego terminala, w takiej sytuacji juz wystarczy tylko aplikacja zaimplementowana do naszego telefonu np. z symbianem i telefon sam raportuje do serwera APRS - pewnie za jakis czas bede mogl powiedziec wiecej... ale nasuwa sie proste pytanie: czy to dalej jest krotkofalarstwo ??? pozdrawiam i daje do przemyslenia...

sp9sco

• *
-
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2004, 00:56:00 LOC »

przyszlo mi to do glowy juz po wyslaniu wiec pisze kolejny post:
mozna isc nawet dalej: w naszym telefonie nic nie musi pracowac, po prostu gdzies w wielkiej sieci internet bedzie pracowal pojedynczy komputer ktory zbieral bedzie dane o pozycji aparatow od operatora i konstruowal ramki APRS wysylajac je do serwera - taka maszyna moze obslugiwac wszystkich krotkofalowcow np. wszystkich w Polsce - nawet sam serwer APRS po uruchomieniu odpowiedniej aplikacji moglby wykonywac to zadanie - rewolucja? nie - juz dzis jest to mozliwe tylko znowu to pytanie....... krotkofalarstwo czy nie ???

SP7MOA

• *
  • PG APRS
-
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2004, 01:26:16 LOC »

post usunięty

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
-
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2004, 01:37:28 LOC »

To już chyba prościej jest zabrać do kieszeni mapę papierową ze współrzędnymi i przenieść je na trackera niż wysyłać SMSy i przepisywać dane...
A tak na poważnie, to firma Nextel w USA oferuje aparaty komórkowe z wbudowanym odbiornikem GPS. Opinie krótkofalowców, którzy połączyli go z TT były pozytywne. Jednak kłopotliwe ze względu na różne kable i przez to mało poręczne korzystanie z samej komórki.
73
Andrzej SP3LYR

sp9sco

• *
-
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2004, 03:57:33 LOC »

Cytat: "SP7MOA"

właśnie m.in. o to chodziło - usługa lokalizacyjna -> tiny trak czy coś podobnego -> radio

i to pewnie bedzie do zrealizowania w tej usludze, tyle ze i tak bedzie trzeba jakos obslugiwac otrzymane dane bo na format NMEA to raczej liczyc nie mozna ;-) - czyli wracamy do opisanej przez Adama sytuacji - jakies urzadzenie lub program musi 'cosik tam' przeliczac - tyle ze w tym przypadku otrzymujemy gotowa pozycje a w zalozeniu Adama musielibysmy sami stworzyc baze lokalizacji i nazw bts-ow i prowadzic dosc skomplikowane obliczenia za kazdym razem - skomplikowane przy zalozeniu, ze mamy do dyspozycji mala moc obliczeniowa...

SP7MOA

• *
  • PG APRS
-
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2004, 10:47:02 LOC »

post usunięty

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
Re: wykorzystanie GSM dla potrzeb APRS
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2005, 18:40:34 LOC »

Cytat: "SP7MOA"

... cena GPS-a jest nadal bzdurnie wysoka :(

Coraz więcej jest złomu samochodowego spływa z zagranicy - można wydłubać z tamtąd moduły GPS za grosze (mowa o autach z nawigacją na wyposarzeniu). Wykorzystanie danych z GSM póki co jest zbyt kłopotliwe i trudne. Ostatnio na giełdzie we Wrocławiu wygrzebałem taki moduł GPS skręcony razem z modułem GSM od Audi ale pożałowałem 50PLN bo nie byłem pewien czy znajdzie się opis podłączenia.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP2BZW

• Administrator
  • unikaj pijanego malkontenta i frustrata !!!
    • http://www.confluence.org/visitor.php?id=645
-
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2005, 21:31:17 LOC »

opis prędzej czy póżniej zawsze się znajdzie...
czyli trzeba zagladać na giełdy samochodowe  :D
73' Darek SP2BZW & IKAR

sq6nex

• PG APRS
  • *
-
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2005, 20:19:45 LOC »

Chciałem tylko powiedziec koledze SP7MOA iż wiem co to jest GPS i co to jest GPRS, APRS i jeszcze inne rzeczy wiec???
A w mojej wypowiedzi chodziło o to,że kolega SP9UUC jadac swoim mobilem uzywa Radiostacji wraz z GPS na podstawie ktorego okresla swooja pozycje a dane wysyła poprzez telefon komórkowy (a dokładnie w tym przypadku IPAQ) wykorzystujac GPRS do serwera APRS.
Wydaje mi sie więc,że wypowieź, cyt.:
"widać wyraźnie, że wszechwiedzący na tym forum nawet
nie wiedzą czym się zajmują i o czym piszą - im wszystko jedno czy
APRS czy GPRS czy też GPS albo GPRS.... "
jest skierowana do mojej osoby i niesłuszna.
Pozdrawiam
Leszek SQ6NEX