Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 8

Autor Wątek: Tani traker dla obsługi imprez masowych itp.  (Przeczytany 58604 razy)

SQ6XL

• PG APRS
  • *
Tani traker dla obsługi imprez masowych itp.
« dnia: Styczeń 27, 2009, 20:10:00 LOC »

Witam kolegów.
Mam taki pomysł i problem z tym związany .
Pomysł nie nowy i dotyczy propagowania naszego hobby wśród kompletnych laików nie mających licencji ale nie tylko.
Rozwiązaniem jest stworzenie taniego bezobsługowego trakera o niewielkiej mocy takiego którego bez obawy można wręczyć komuś kto weźmie go do plecaka .
Potrzebne są wszelkie pomysły na wykonanie jak najtańszych trakerów do zabaw związanych z obsługą wszelkich imprez takich jak rajdy , zloty i inne imprezy organizowane głownie przez ZHP i podobne organizacje.
Zawsze jak organizujemy jakąś imprezkę typu Marianówka gdzie mamy do czynienia z ludźmi nie związanymi z krótkofalarstwem i chcemy zaprezentować im walory naszego hobby to spotykamy się z tym samym problemem , brak dostępności taniego trakera, którego kilka sztuk by można było posiadać i rozdać  w grupach uczestniczących w zabawie.
Oczywiście załatwia się to w ten sposób, że do takiej grupy dołącza ktoś z naszego grona z odpowiednim sprzętem, ale biorąc pod uwagę, że komuś z naszych nie chce się iść z grupą  a tym bardziej udostępnić prywatnego sprzęt to zabawa robi się uboższa.
Nie mówię tu o naszych tradycyjnych warsztatach czyli Tamie , bo tam sprzętu jest zatrzęsienie ale i też publiki zdecydowanie mniej.
Problemem jest zabawa z towarzystwem z poza naszego grona.
Ktoś z was słusznie zauważy , że w APRS  czynnie mogą bawić się tylko licencjonowani nadawcy i Kowalski nie wpisze sobie do trakera Arek-9 tylko musi być tam znak i będzie miał rację , ale od tego mamy znaki klubowe  SP6PRS-1/2.. czy zaprzyjaźnionego klubu np. SP6ZDA  i okolicznościowe, które w przypadku dużych imprez bez trudu uzyskamy.
Rozwiązanie musi być tanie oparte na darmowych trakerach np tt .
Nasz kolega Andrzej SP3LYR pokazywał kiedyś takie cudeńko na którejś Tamie ale te zabaweczki nie są tanie.
Może ktoś z Was widział takie przemysłowe moduły na 2m albo 70 cm czy takie które można zaadoptować , dodać tt czy mini TNC i palmtopika. Przy obecnych cenach palmów to naprawdę niewielki koszt , oczywiście taka wersja trakera byłaby już wersją full wypas .
Widziałem na allegro mini tnc i widzę, że wzbudziło nie tylko moje zainteresowanie o czym świadczy watek na naszym forum.
Sądzę , że jak już powstanie konkretny pomysł to znajdzie się więcej chętnych na płytki itp a wtedy można by ceny ponegocjować np modułów GPS.
Możliwe, że tak jak mówi Krzyś SQ6ADE z którym dziś na ten temat rozmawiałem najtaniej wyjdzie kupić chińskie przenośki lub PMR-y i poprzestrajać ( a swoją drogą czy możemy bawić się w paśmie PMR ) .
Oczywiście wtedy trzeba by podpiąć lokalne DIGI do radia z pasma na którym mamy trakery, ale to nie problem.
Czekam na Wasze pomysły
Pozdrawiam
Arek SQ6XL 73

Arkadiusz SQ6XL

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
Odp: Tani traker dla obsługi imprez masowych itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2009, 00:25:12 LOC »

ja zmontowałem takie cos na potrzeby balonowe:

po kolei:

GPS, OT+SMT, SRB-MX14r

pod spodem diody :
zasilania i dwiae od OT+.

całość ma wymiar 5x10cm. oczywiście możnaby sie pokusić o zmiejszenie tych wumiarów instalując GPSa i OT+ z obu stron płytki. całośc wazy tyle co nic. moc myjściowa to 0,5W przy 6V calosc kupiona na stronie producenta OT+.

SQ6XL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2009, 21:58:02 LOC »

Fajne tylko te ceny , przy obecnym kursie dolca troszku za drogo  , razem 115$ czyli jakieś 380 zł nie licząc modułu GPS który kosztuje u nas około 70 zł i zakładając ,że będzie kilka sztuk to koszt paczki zmniejszy .
Do balonu , gdzie kryterium jest waga ok, ale do plecaka nie bardzo.
Nie mniej dzięki za odzew !
Arkadiusz SQ6XL

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2009, 03:50:23 LOC »

Jakiś czas temu pisałem o kompletnych zestawach z trackerem: http://forum.aprs.pl/index.php?topic=848 Ich podstawowym mankamentem jest oczywiście cena.
70 zł GPS, 110 zł tracker (OT1+, TT3). Brakuje nadajnika. Może ktoś spróbuje takowy zaprojektować? Dla np. 0,5W nie powinno być problemu z dostępnością i ceną elementów, a potrzeba tylko 144.800.
Miłosz SQ6NTI - Wrocław APRS Team - QRV 145.450, SR6WR, 145.250, SR6R

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2009, 09:48:23 LOC »

No ten zestaw który zaproponował Artur raczej do tanich nie należy. Na Allegro oprócz tych mini TNC były również TT w cenie 55 zł. Wyglądało to na "masową" produkcję do tego moduł GPS też ze 70 zł no i oczywiście radio. Czasem też się trafi takie na Allegro coś koło 100 zł na 2m. Co do pracy w paśmie PMR na takiej imprezie plenerowej to ja nie widzę przeciwwskazań choć to nie najlepsze rozwiązanie. Jeśli radio ma wyjście na zewnętrzny głośnik i mikrofon to można przecież podłączyć trackera a jako odbiornik zastosować cokolwiek i "wpuścić" go laptopa na UI-View. inna sprawa to zakłócenia i ew. zajętość kanału. Chyba, że impreza odbywa się z daleka od potencjalnych użytkowników tego samego pasma.

Robert
SP3WBX

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2009, 09:55:08 LOC »

a wątek "###" przeglądałeś ?
trzeci link od góry.
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2009, 10:35:01 LOC »

Tyle że ten TRX jest oparty na hybrydce. A to już lipa.
Można pokusić się o taki prosty nadajnik kwarcowy podobny do tego w linku ale z tranzystorowym stopniem mocy. Kwarce nadawcze na 144.800 do powielenia n=18 były dostępne.
Albo nadajnik ze wzbudnicą na DDS.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

sp4cmw

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2009, 16:42:52 LOC »

Witam pięknie,

Kwarce bywają oczywiście dostępne, ale...
Moim zdaniem już lepiej dopracować coś z fabrycznych TRX-ów na 2 m.
Udawało mi się zmieścić w granicach 100-120 zł za K-6201 ONWA i rózne ICOMY nieco drożej.
Wadą jest ich rozmiar i waga.
Chyba żaden mini moduł na 144 MHZ nie wyjdzie dużo taniej...

73! - Henryk
Nowy znak: HF4C

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2009, 18:32:16 LOC »

Opcja z tanim radiem to ślepy zaułek (jeśli rozpatrujemy to w kategoriach powtarzalnej konstrukcji) zamiast OT można zastosować TT w wersji DK7IN i moduł GPS do montażu na płytce, Kupowałem takie po około 45PLN. Ostatnio nawet koleś z allegro przysyłał zapytanie czy nie chcę większej ilości.
Dodatkowym minusem taniego radia w takim zestawie to kabelkologia i zasilanie.
Inaczej.... tanio... odbiornik GPS lutujemy bezpośrednio do płytki TT (trzeba tylko zmodyfikować PCB do tego projektu)... pozostaje tylko część nadawczo odbiorcza... tutaj póki co nie mam pomysłu.

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2009, 20:04:39 LOC »

Potrzebny jest tylko nadajnik. Okazje na trx'y z alledrogo niezbyt (duże i kosztowne), jeśli ma być z tego więcej zestawów.

sp4cmw

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2009, 20:39:08 LOC »

Ponownie i nie mniej pięknie witam Kolegów,

Znaleziony został Zleceniodawca do projektu amatorskiego modułu do APRS.
Może to być tylko część nadawcza, chociaż najbardziej interesującą Zleceniodawcę opcją jest TRX!
Pożądane są też i inne możliwości (głównie QSY/QRG!).

Podstawowe parametry to: wymiary i masa, zasilanie 12V i ok. 200-500mW out.
Kontakt via sp4cmw.

73! - Henryk
Nowy znak: HF4C

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2009, 22:36:45 LOC »

Przejrzałem kilka książek i znalazłem parę schematów prostych kwarcowych nadajników.
To najtańsza opcja.Dosyć podobne do tego z linku od Tomka. RX jest rzeczywiście niekonieczny - choć deptanie się ramek jest deko nieeleganckie :D

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2009, 23:11:56 LOC »

a MC2833 ? do niego jeden kwarc i mamy nadajnik na FM, szybki dopał 500mW na jednym tranzystorze i finał.

SQ6NTI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 29, 2009, 23:31:20 LOC »

Ewentualnie zamiast pełnego odbiornika i dekodera - tylko jakieś wykrywanie nośnej. Rzeczywiście byłoby elegancko nie deptać.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2009, 10:50:13 LOC »

a MC2833 ? do niego jeden kwarc i mamy nadajnik na FM, szybki dopał 500mW na jednym tranzystorze i finał.

Tylko problem z takim kwarcem na 144.800. Ten scalak ma ograniczenie co do krotności powielania i jest jakby przeznaczony do 60MHz w/g noty.
Ew MC13175 (mam sample) co prawda aplikacja przewiduje pasmo 260-470MHz ale może na VHF sie nada. Potrzebny kwarc to F/8 czyli dla 144.800 > 18.1MHz
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2009, 10:57:17 LOC wysłana przez sq6ade »

Strony: [1] 2 3 ... 8